statystyki

PIT: Uczniowskie talenty opodatkowane

autor: Patrycja Dudek09.05.2018, 16:00
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Student akademii muzycznej, wyróżniony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, musi podzielić się nagrodą z fiskusem – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak wyjaśnił sędzia Jerzy Płusa, art. 21 ust.1 pkt 40 ustawy o PIT zwalnia z podatku tylko te świadczenia dla uczniów i studentów, które są przyznawane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz prawa o szkolnictwie wyższym. Gdy nagrody są wypłacane na podstawie przepisów innych ustaw, to zwolnienia nie ma. Sędzia przyznał, że takie rozróżnienie jest nieuzasadnione, ale – jak powiedział – w obecnym stanie prawnym sąd nie może orzec inaczej, bo zastąpiłby ustawodawcę.

Chodziło o studenta akademii muzycznej, który dostał 20 tys. zł nagrody od ministra kultury i dziedzictwa narodowego za osiągnięcia w twórczości artystycznej. Uważał, że nie powinien płacić od niej podatku, bo – jak twierdził – otrzymana przez niego nagroda niczym nie różni się od stypendium za wyniki w nauce i w związku z tym powinna być objęta zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane