Chodzi o stypendia wypłacane w ramach programu Erasmus+ przeznaczone na wyjazdy zagraniczne uczniów, studentów i pracowników uczelni, a także kadry innych szkół oraz przedszkoli. Dziś część wypłacanych im środków jest zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a ustawy o PIT. Zgodnie z projektem rozporządzenia podatku nie trzeba będzie płacić również wtedy, gdy kwota będzie wyższa.
zobacz także:
Minister zaniecha też (tak jak obecnie) poboru PIT od stypendiów osób przyjeżdżających do Polski ze wszystkich państw partnerskich uczestniczących w programie Erasmus+. Gdyby tego nie zrobił, stypendia wypłacane osobom przyjeżdżającym z krajów, z którymi Polska nie zawarła umów o unikaniu opodatkowania (np. z Kenią, Ghaną, Gwatemalą, Kambodżą, Paragwajem), podlegałyby opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej. Zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania w większości przypadków stypendia są opodatkowane tylko w państwie rezydencji stypendysty – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu. Resort dodał, że co do zasady nie będą więc opodatkowane w Polsce.
zobacz także:
Ministerstwo przypomniało też, że 2020 r. będzie ostatnim, w którym uruchomione zostaną konkursy wniosków, ale realizacja zaakceptowanych projektów może trwać do 2023 r.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. i będą miały zastosowanie do ok. 17 tys. osób.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w konsultacjach