statystyki

Więcej twórców otrzyma prawo do 50-proc. kosztów podatkowych

autor: Agnieszka Pokojska09.05.2018, 07:44; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:17
Skorzystają m.in. autorzy poradników i podręczników, twórcy gier komputerowych, niektórzy tłumacze

Skorzystają m.in. autorzy poradników i podręczników, twórcy gier komputerowych, niektórzy tłumaczeźródło: ShutterStock

Graficy komputerowi już dziś mogą korzystać z podatkowej preferencji jako osoby prowadzące działalność w zakresie sztuk plastycznych – potwierdził wiceminister finansów Paweł Gruza na wczorajszym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.

Posłowie rozpatrywali projekt, który ma na celu naprawienie niedociągnięć i błędów popełnionych w nowelizacji z 27 października 2017 r. (Dz.U. poz. 2175).

Chodzi m.in. o obowiązujący od 2018 r. przepis wymieniający wprost zawody objęte 50-proc. kosztami uzyskania przychodów (art. 22 ust. 9b ustawy o PIT). Podczas posiedzenia komisji wiceminister tłumaczył, że zmiana ta była wprowadzona w związku z nadużyciami. – „Przymiot twórczości” był przypisywany takiej działalności, która nie ma z nią nic wspólnego – wyjaśnił.

Wykładowcy i graficy

Projekt, nad którym pracują posłowie, zakłada jednak korektę tej listy. Ma przywrócić prawo do podwyższonych kosztów autorom literatury użytkowej, poradników i podręczników, twórcom gier komputerowych, niektórym tłumaczom.

Na wniosek Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma być doprecyzowane, że 50-proc. koszty dotyczą też działalności dydaktycznej prowadzonej na uczelni. Już wcześniej resort finansów zapewniał, że wykładowcy mogą korzystać z podwyższonych kosztów.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jurek(2018-05-09 20:14) Zgłoś naruszenie 40

    A za 4,5 roku dyrektor izby administracji skarbowej, na podstawie tych samych przepisów, wyda interpretację że jednak 50% się nie należy i proszę oddawać, z odsetkami. Ile razy można się na takie bzdury dawać nabierać? No ile?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane