Kolejne uszczelnianie podatków. Zyskają konsumenci czy Skarb Państwa?

autor: Łukasz Zalewski07.05.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.05.2018, 08:04
Projekt zakłada, że podatnik-przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, pod warunkiem że zidentyfikuje konsumenta i odda mu różnicę w stawce

Projekt zakłada, że podatnik-przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, pod warunkiem że zidentyfikuje konsumenta i odda mu różnicę w stawceźródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji ustaw o VAT i podatku akcyzowym oraz ordynacji podatkowej zakłada m.in. wprowadzenie do tej ostatniej przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Będą one miały zastosowanie w sytuacji, gdy dojdzie do pomyłki np. w stawce VAT, wskutek czego konsument zapłaci za towar lub usługę więcej, niż powinien. O tej i innych zmianach dyskutowali uczestnicy naszej redakcyjnej debaty.

Projekt zakłada, że podatnik-przedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaconego podatku, pod warunkiem że zidentyfikuje konsumenta i odda mu różnicę w stawce. Propozycja ta wzbudza wiele kontrowersji. Jakie będą jej skutki państwa zdaniem?

Andrzej Nikończyk Bezpodstawne wzbogacenie to bardzo trudne zagadnienie. Są wytyczne TSUE w tym zakresie, ale biorąc je pod uwagę, należałoby za każdym razem przeprowadzać bardzo kosztowne badanie, czy stosując niższą cenę brutto, podatnik osiągnąłby większą sprzedaż. Wprowadzenie proponowanych przez MF regulacji przyniesie z pewnością negatywny skutek dla przedsiębiorców.

Dziś ten, kto wyprodukował ciastko i ma wątpliwości, jaką stawkę podatkową zastosować, może je sprzedać z 23 proc. VAT. To daje mu gwarancję bezpieczeństwa. Nawet jeśli nadpłaci podatek, to będzie mógł odzyskać różnicę między zastosowaną stawką a prawidłową (niższą). Praktyka ta zmieni się po wejściu w życie nowelizacji. Podatnik najpierw zastosuje niższą stawkę VAT, następnie wystąpi o interpretację i wkalkuluje w cenę wyższy podatek i ewentualne odsetki za zwłokę. Gdyby postąpił odwrotnie, a więc najpierw zastosował wyższą stawkę, to nie odzyska pieniędzy.

Tomasz Michalik Załóżmy, że podatnik, działając w dobrej wierze, zastosował stawkę 23 proc., a następnie okazało się, że właściwa była 8 proc. Przyjmijmy, że mówimy o sprzedaży detalicznej, na rzecz konsumenta, który nie ma prawa do odliczenia podatku, nie otrzymuje faktury a przedsiębiorca po dokonaniu transakcji nie może zidentyfikować klienta (np. sprzedaż miała miejsce w hipermarkecie). Innymi słowy, może podjąć próbę zwrotu konsumentowi kwoty stanowiącej równowartość nadmiernego podatku, ale jest to raczej działanie skazane na niepowodzenie.

Tomasz Michalik doradca podatkowy, partner w MDDP

Tomasz Michalik doradca podatkowy, partner w MDDP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli podatnik taki nie będzie mógł odzyskać nadpłaconej kwoty podatku, to w istocie rzeczy Skarb Państwa zostanie niezasadnie wzbogacony. Do tego wprost prowadzi zaproponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie. Czy jest to właściwe rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku, gdy podatnik popełnił błąd co do stawki, np. ze względu na działanie organów statystycznych lub skarbowych? Wątpię. Ponadto jeśli przeanalizujemy projektowaną zmianę w art. 87 ustawy o VAT, to dostrzeżemy dużą uznaniowość po stronie organów podatkowych, które mają badać, czy faktycznie doszło do niezasadnego wzbogacenia.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Malinazkonina(2018-05-07 08:37) Zgłoś naruszenie 70

    De-bi-le. Pstrykają tymi nowymi ustawami jak gołąb z dachu, a wszystko po to, żeby utrudnić życie podatnikom. Im więcej udziwnień w sytstemie podatkowym, tym więcej potencjalnych jeleni do złojenia, bo nieznajomość prawa szkodzi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane