statystyki

Jak rozliczyć wymianę okien w biurze przedsiębiorcy

autor: Marcin Szymankiewicz11.05.2018, 17:00
Zapłaty za fakturę przedsiębiorca dokonał w całości przelewem na rachunek bankowy kontrahenta 17 kwietnia 2018 r., a zatem zaliczeniu tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie sprzeciwia się art. 22p ustawy o PIT.

Zapłaty za fakturę przedsiębiorca dokonał w całości przelewem na rachunek bankowy kontrahenta 17 kwietnia 2018 r., a zatem zaliczeniu tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie sprzeciwia się art. 22p ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca – osoba fizyczna (podatnik VAT czynny) prowadzi biuro geodezyjne. Sprzedaż jego usług jest opodatkowana VAT. Posiada status mikroprzedsiębiorcy. Jest on właścicielem lokalu użytkowego (biuro) znajdującego się w budynku biurowym. Lokal stanowi dla niego środek trwały o wartości początkowej 482 000 zł. Został nabyty i oddany w maju 2017 r. jako używany środek trwały i jest amortyzowany z zastosowaniem indywidualnej 10-proc. rocznej stawki amortyzacyjnej.

Po nabyciu lokalu przedsiębiorca nie dokonywał generalnego remontu, pomimo że lokal znajduje się w budynku z lat 60. i nie przechodził wcześniej remontu. W kwietniu 2018 r. zdecydował się na wymianę trzech okien znajdujących się w lokalu. Łączna wartość nabytych okien wraz z parapetami i montażem wyniosła netto 19 000 zł (odpowiednio: 4000 zł, 4800 zł oraz 10 200 zł). Okna zostały dostarczone i zamontowane 16 kwietnia 2018 r. Producent okien (dokonujący zarazem ich montażu) wystawił 16 kwietnia fakturę potwierdzającą dostawę okien i parapetów wraz z ich montażem na kwotę brutto 23 370 zł, w tym 4370 zł VAT. Zapłaty za fakturę przedsiębiorca dokonał w całości przelewem na rachunek bankowy kontrahenta 17 kwietnia 2018 r.

Wymiana zużytych okien na nowe miała charakter odtworzeniowy, przywracający lokalowi jedynie jego pierwotną wartość użytkową i niezmieniający jego charakteru, pomimo że nowe okna mają lepsze parametry techniczne od poprzednich. Przedsiębiorca z podatku dochodowego rozlicza się na zasadach podatku liniowego. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza miesięcznie. Jak powinien rozliczyć przedmiotowe wydatki na wymianę okien na gruncie VAT i PIT?

VAT

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane VAT (usługi geodezyjne). Zatem przedmiotowe wydatki na wymianę okien w lokalu użytkowym (środek trwały) poniesione na wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej lokal mają związek z czynnościami opodatkowanymi VAT.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (zob. art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT). W analizowanej sprawie będzie to kwota 4370 zł wynikająca z otrzymanej od kontrahenta faktury za dostawę i montaż okien.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane