statystyki

Od opłat za egzaminy zawodowe należy rozliczyć VAT

autor: Mariusz Szulc26.03.2018, 07:46; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:39
Dyrektor KIS wykluczył prawo CKP do zwolnienia.

Dyrektor KIS wykluczył prawo CKP do zwolnienia.źródło: ShutterStock

Gminna jednostka budżetowa, która sprawdza wiedzę kandydatów do zawodu np. elektryka czy ślusarza, powinna na fakturze za usługę doliczać 23 proc. podatek od towarów i usług.

Chodziło o Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP), czyli jednostkę budżetową jednej z gmin miejskich. CKP na zlecenie miejskich szkół przeprowadzała egzaminy zawodowe m.in. dla elektryków, ślusarzy czy techników mechaników. Za organizację każdego z nich pobierała opłaty, ale żądała też przy tej okazji od szkół oświadczenia, że pieniądze, które wpłacają, pochodzą przynajmniej w 70 proc. ze środków publicznych. Uważała, że dzięki temu będą one wolne od daniny zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT bądź zgodnie z par. 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. z 2015 r. poz. 736, ze zm.).


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane