statystyki

Od opłat za egzaminy zawodowe należy rozliczyć VAT

autor: Mariusz Szulc26.03.2018, 07:46; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:39
Dyrektor KIS wykluczył prawo CKP do zwolnienia.

Dyrektor KIS wykluczył prawo CKP do zwolnienia.źródło: ShutterStock

Gminna jednostka budżetowa, która sprawdza wiedzę kandydatów do zawodu np. elektryka czy ślusarza, powinna na fakturze za usługę doliczać 23 proc. podatek od towarów i usług.

Chodziło o Centrum Kształcenia Praktycznego (CKP), czyli jednostkę budżetową jednej z gmin miejskich. CKP na zlecenie miejskich szkół przeprowadzała egzaminy zawodowe m.in. dla elektryków, ślusarzy czy techników mechaników. Za organizację każdego z nich pobierała opłaty, ale żądała też przy tej okazji od szkół oświadczenia, że pieniądze, które wpłacają, pochodzą przynajmniej w 70 proc. ze środków publicznych. Uważała, że dzięki temu będą one wolne od daniny zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT bądź zgodnie z par. 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. z 2015 r. poz. 736, ze zm.).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane