KAS w liczbach, czyli co dało zrewolucjonizowanie skarbówki

autor: Katarzyna Witwicka01.05.2018, 08:13; Aktualizacja: 07.05.2018, 08:00
Dokładnie 14 miesięcy temu, 1 marca 2017 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli obowiązki Służby Celnej i urzędników dokonujących kontroli skarbowej.

Dokładnie 14 miesięcy temu, 1 marca 2017 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przejęli obowiązki Służby Celnej i urzędników dokonujących kontroli skarbowej.źródło: ShutterStock

„KAS udaremniła rekordowy przemyt narkotyków”, „sukces analityki KAS, 37 mln zł zabezpieczone”. To kolejne nagłówki Ministerstwa Finansów na temat zmodyfikowanej ponad rok temu skarbówki. Jak działa Krajowa Administracja Skarbowa i w jaki sposób przyczynia się do uszczelnienia systemu? Resort finansów podsumowuje pracę funkcjonariuszy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • pracownik(2018-05-02 07:18) Zgłoś naruszenie 1001

  Wielka ściema medialna w sprawie KAS. Patrząc od strony pracowników to panuje wielki "burdel", chaos i niekompetencja przełożonych, już niedługo spadną wskaźniki i "prymitywne mierniki" i dopiero zacznie się jazda i szukanie winnych............

  Odpowiedz
 • jedno bagno(2018-05-01 17:36) Zgłoś naruszenie 965

  Przez wiele lat rózne mafie vat-owskie,przemytnicze,hazardowe celowo działały na demontaż służb celnych i skarbowych decydenci z MF-u przyjmowali to za dobra monetę. Służby ,które odpowiadaja za pilnowanie odprowadzania do budżetu setek miliardów złotych powinny byc przez państwo traktowane jak elita a jest zupełnie odwrotnie .Najpierw wartościowanie w 2010 dało garstce swoich super stanowiska a zdegradowało 90% całej reszty blokując im praktycznie do końca służby jakikolwiek awans na stanowisku -sytuacja skrajnie demotywująca a na koniec obecny szef tych służb Marian Banaś totalnie zdemontował zarówno UKS-y jak i Służbę Celną łącząc ich w jakiś totalnie absurdalny układ ze skarbowcami. Zamiast słuchać setek pism zwiazków zawodowych,które sygnalizowały od wielu lat problemy z uszczelnieniem podatków i proste rozwiązania nie wymagające żadnej bzdurnej reformy KAS-u pan Minister Marian Banaś uparł się na wydanie z pieniędzy podatników setek milionów złotych na zupełnie niepotrzebna reformę, która umozliwiła jemu możliwość stworzenia setek ciepłych posadek dla swojej rodzinki i koleżków.

  Odpowiedz
 • bloom(2018-05-01 14:28) Zgłoś naruszenie 842

  Potwierdzam. Zapraszam napisać artykuł na podstawie rozmów ze zwykłymi pracownikami urzędów skarbowych. Poza pracownikami egzekucji reszta zarabia ochłapy. KAS to kolejny etap w degradowaniu administracji skarbowej.

  Odpowiedz
 • dexter(2018-05-01 18:13) Zgłoś naruszenie 8019

  Coraz wiecej uprawnien dla urzedow i efekt jest, ze ptaszki wyfruwaja z kolchozu. Baza podatkowa sie zmniejsza a wydatki rosna. Bedzie trzeba dociskac srube z uszczelnieniami. Tylko ludzie bez wybprazni dzialaja w kraju bezprawia pis.

  Odpowiedz
 • akcyza i cła to porażka KAS-u(2018-05-02 12:53) Zgłoś naruszenie 671

  Wpływy z Vatu i Citu wzrosły ale akcyza i cła spadają a dlaczego?Ponieważ Minister Marian Banaś pozwalniał lub ucywilnił i przesunął do skarbówki ponad 5 tys funkcjonariuszy byłej Słuzby Celnej a teraz brakuje ludzi do prowadzenia kontroli w zakresie akcyzy i ceł a są to grube miliardy złotych.

  Odpowiedz
 • dlaczego MF nie skorzystał z rozwiązan w USA?(2018-05-01 20:37) Zgłoś naruszenie 643

  Totalnie niezrozumiałym jest fakt ,że politycy PIS-u nie chcieli wziąć przykładu ze Stanów Zjednoczonych gdzie Służba Celna po atakach terrorystycznych z 11 września została scalona ze Strażą Graniczną. Stany Zjednoczone dzięki takiemu połączeniu dysponują obecnie bardzo sprawnym aparatem bezpieczeństwa w zakresie ochrony granic osób i towarów U.S. Customs and Border Protection (dosł. z ang. Urząd Celny i Ochrony Granic) – federalna agencja rządowa USA, Agencja ta zajmuje się cłem, i przestrzeganiem praw związanych z handlem, cłami i przekraczaniem granic.

  Odpowiedz
 • urzędas(2018-05-01 15:34) Zgłoś naruszenie 632

  Po co to pisanie ? Marian Banaś to ignorant i zmanipulowany przez cwaniaczków z MF. Bo przecież nie agent -śpioch.....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Pracownik(2018-05-03 11:51) Zgłoś naruszenie 500

  Co za ignorant to pisał? Nie pojawiły się żadne nowe uprawnienia ani narzędzia. Wszystko, co jest robione opiera się na dawno wszczętych postępowaniach w UKS i SC. Połączenie z US to kompletna porażka. Współpraca z CBŚP, CBA, ABW, SG i prokuraturą istniała od zawsze i nie jest żadną nowością. Te wszystkie liczby o zakończeniu postępowań, liczbie kontroli podatkowych, wpływach z wydanych decyzji to czysta statystyka a nie stan faktyczny. Niech podadzą ile tych zakończonych postępowań to po prostu umożenia, bo ze względu na opieszałość się przedawniły. Wydane na papierze decyzje nie mają nic wspólnego z ich ściągnięciem. Kolejny stek kłamstw i manipulacji liczbami. Proponuję jak to pisali już inni zrobić ankietę wśród pracowników i funkcjonariuszy z pierwszej linii jak oceniają nową organizację. Odpowiedzi na takie interpelacje powinni udzielać pracownicy za pośrednictwem Związków Zawodowych a nie "manipulanci". MF zawsze przygotuje tak odpowiedź jaka będzie mu pasowała. Niestety realia są zupełnie inne.

  Odpowiedz
 • były dyrektor(2018-05-03 23:08) Zgłoś naruszenie 451

  Za tę reformę KAS ktoś powinien zapłacić głową. Reformę służb celno skarbowych chciał przeprowadzić Banaś za poprzednich rządów PIS , której nie zdążył zrealizować z powodu oporu ówczesnego kierownictwa MF i związków zawodowych. PIS pozwolił mu Banasiowi zrealizować jego wizję, polegająca na kompletnym rozwaleniu całego systemu celno - skarbowego, po to by wymienić kadrę kierowniczą na swoich. Do niczego dobrego w dalszej perspektywie to nie doprowadzi. Pozbyto się doświadczonych pracowników, pozostawiając młoda kadrę bez praktyki.Same szkolenia nic nie wniosą, jeśli młodzi nie będą pracować z doświadczona kadrą. Liczby wykrytych uszczupleń podatkowych to tylko statystyką i propaganda, którą chwalą się na okrągło kolejne rządy. Celnicy przeprowadzają akcję w Wólce Kosowskiej do południa, rekwirują kilkanaście ciężarówek z towarem a wieczorem w dzienniku telewizyjnym już podają kwotę uszczupleń podatkowych, co jest fizyczną niemożliwością przeliczenia towaru, ceny i kwot podatku. Dla fachowców te informacje to bujda na resorach i nie wiadomo czemu ma to służyć. No chyba że promowania wielkich twórców KAS. Kiedyś tak promowano z szybkiego awansu generała Kapicę a dzisiaj ? ...... Obraz kolejnych reform służb celno skarbowych wydaje się żałosny. Najbardziej szkoda pracowników, którzy nie mają zagwarantowanej spokojnej i stabilnej pracy. Rzucanie z jednego stanowiska na inne nie przyczyni się do ich specjalizacji a w efekcie będziemy mieć kadrę miernych niedouczonych urzędników, pracujących na podniesienie statystyki a nie do przestrzegania zasad praworządności. Ale sądy administracyjne będą miały mnóstwo zajęć. Szkoda tylko przedsiębiorców, którzy są motorem rozwoju gospodarczego kraju.

  Odpowiedz
 • niecelny KAS(2018-05-03 19:13) Zgłoś naruszenie 442

  Wszystkie media w tym sam Premier wychwala sukcesy KASu, a szczegolnie sluzb celno- skarbowych. A jaki jest tego efekt?Sluzba Celno-Skarbowa, jako jedyna sluzba mundurowa zostala pozbawiona w tamtym i obecnym roku podwyzek.Czujemy sie jak sluzba nizszej kategorii.MF zamiast odpowiednio zwiekszyc prestiz tej sluzby, jako elity dostarcz.do budzetu dziesiatki miliadow zlotych, traktuje ich jak gorszy sort wsrod sluzb mundurowych.Brak motywacji do pracy.Totalna beznadzieja.Najgorsza jest totalna de-facto blokada do konca sluzby jakiegokolwiek awansu w stanowisku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mk13(2018-05-02 20:36) Zgłoś naruszenie 401

  Jakoś nikt nie wspomina o "kosztach"..... "zwolniono" prawie 6000 ludzi często mocno zaniżając należne świadczenia, są setki jak nie tysiące spraw w sadach, i już nawet z pozytywnymi wyrokami dla takich osób i prawie każda z zasądzeniem 10000-20000, albo powrotu do pracy i wypłaty należnych świadczeń za ponad rok..... To coś co nie przepadło pozostałym, bo mogą się domagać podobnej kasy do 3 lat z odsetkami ;) Doliczyć do tego koszta postępowań, bo z bezprawnych decyzji bronią się za Państwowe pieniądze!!! Potem z Państwowych pieniedzy będą wypłacać tą kase, przez lata aparat skarbowy nie odkuje się na tej reformie!

  Odpowiedz
 • były urzędnik(2018-05-02 14:06) Zgłoś naruszenie 392

  Stwierdzenie uszczuplenia podatkowego, a faktyczne ściągnięcie podatku, to dwie różne bajki. Ładnie to wygląda w miernikach, czy innych statystykach, ale ile tych uszczupleń podatkowych faktycznie "wróci" do budżetu? Jeżeli ktoś robił świadome przekręty w VAT, to już dawno pozbył się majątku i nie wyciśnie się z niego ani złotówki. Jeżeli natomiast ktoś został wrobiony w bycie "buforem", to prawdopodobnie nie ma pieniędzy, o które rzekomo "uszczuplił" podatek i egzekucja doprowadzi go do bankructwa. Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że w dalszej perspektywie wykończenie uczciwego podatnika, który miał pecha zadać się z oszustem, będzie raczej "średnio" korzystne dla budżetu.

  Odpowiedz
 • funk(2018-05-06 19:55) Zgłoś naruszenie 140

  Kiedy zamiast prymitywnej propagandy przedstawicie jakąkolwiek analizę niezależnego thin thanku (tak się to pisze?). Jako ucywilniony funk Służby Celnej pytam.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-05-06 23:32) Zgłoś naruszenie 70

  Tak sobie czytam te komentarze i myślę - kiedy wreszcie PiS pójdzie po rozum do głowy i zamiast w ramach "dojnej zmiany" robić na szybko bałagan, zacznie działać rzeczowo i logicznie. Może zaraz, a może tak to miało być.???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane