Obniżenie kosztów działalności gospodarczej, a także poprawienie konkurencyjności polskiej gospodarki to niektóre cele przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy o fakturowaniu elektronicznym w zamówieniach publicznych, który w poniedziałek znalazł się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Główną przyczyną przygotowania projektu, jak pisze MF w uzasadnieniu, jest implementacja dyrektywy unijnej z 2014 roku o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych. "Regulacje te mają pozytywne oddziaływanie społeczno-gospodarcze" - głosi uzasadnienie.

Resort finansów powołuje się też m.in. na badania GUS, wskazujące na "niskie wykorzystanie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych i obrocie gospodarczym (e-faktury ustrukturyzowane są to takie faktury, które pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych, bez manualnego wprowadzania danych przez człowieka)".

Według uzasadnienia projekt wprowadza m.in. możliwość wystawiania i wysyłania przez wykonawców, a także obowiązek przyjmowania przez zamawiających "ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, związanych z realizacją zamówień publicznych w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych".

Reguluje też zasady funkcjonowania systemu teleinformatycznego (platformy elektronicznego fakturowania), służącego do wymiany dokumentów elektronicznych i ustrukturyzowanych faktur elektronicznych oraz przetwarzania i udostępniania informacji związanych z realizacją zamówień publicznych.

Uzasadnienie zwraca uwagę, że dzięki tym regulacjom znacząco zmniejszą się koszty związane z drukowaniem i przesyłaniem faktur "ze względu na automatyczną komunikację pomiędzy systemami teleinformatycznymi".

Celem projektu, zaznacza resort, jest także "dążenie do obniżenia kosztów w gospodarce, związanych z wystawianiem, przesyłaniem i księgowaniem faktur w postaci papierowej lub w formie elektronicznej nieustrukturyzowanej".

"Ponadto należy wskazać, iż w licznych unijnych dokumentach programowych mowa jest o uczynieniu elektronicznego fakturowania dominującą formą wymiany dokumentów w zamówieniach publicznych oraz o zbudowaniu w pełni cyfrowych procesów związanych z zamówieniami publicznymi" - czytamy w uzasadnieniu.

Inne cele projektu to m.in.: "wzrost stosowania rozwiązań elektronicznego fakturowania w zamówieniach publicznych dzięki obowiązkowi przyjmowania e-faktur przez zamawiających", "wzrost stosowania e-faktur w obrocie gospodarczym, w związku z realizacją procesów związanych z zamówieniami publicznymi", "ułatwienie uczestniczenia przez polskich przedsiębiorców w zamówieniach publicznych innych państw członkowskich Unii Europejskiej".

Ponadto wejście w życie ustawy ma doprowadzić do obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw i wzrostu ich konkurencyjności, wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, w tym "zwiększenia udziału polskich przedsiębiorców w rynkach zamówień publicznych innych państw członkowskich Unii Europejskiej", a także "obniżenia kosztów transakcyjnych w obrocie gospodarczym i w sprzedaży konsumentom indywidualnym".