statystyki

E-faktury: Zamówienia publiczne rozliczane przez internet

autor: Sławomir Wikariak28.02.2018, 07:21; Aktualizacja: 28.02.2018, 10:15
80 mln zł ma rocznie zaoszczędzić na e-fakturach administracja publiczna

80 mln zł ma rocznie zaoszczędzić na e-fakturach administracja publicznaźródło: ShutterStock

 Jeszcze w tym roku cała administracja publiczna będzie musiała przyjmować elektroniczne faktury wystawiane przez wykonawców – zakłada projekt ustawy, który niebawem ma zostać przedstawiony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Założenia do projektu ustawy o fakturowaniu elektronicznym w zamówieniach publicznych zostały przyjęte przez rząd już jesienią 2016 r., ale od tego czasu nie przedstawiono samego projektu. Dopiero teraz został on zapowiedziany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Można więc spodziewać się, że niebawem trafi do konsultacji. Czasu jest już coraz mniej, bo nowa ustawa ma za zadanie wdrażać unijną dyrektywę 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych, która wymaga, aby do 27 listopada 2018 r. zamawiający obligatoryjnie akceptowali e-faktury wystawiane przez wykonawców zamówień publicznych.

Projekt wprowadzi obowiązek przyjmowania przez administrację publiczną e-faktur ustrukturyzowanych, czyli takich, które pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych. Nie chodzi więc o pliki w postaci obrazu graficznego, które wprawdzie można przesłać jako skany przez internet, ale ostatecznie ktoś potem znów musi przepisać dane do komputera.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane