statystyki

E-faktury: Zamówienia publiczne rozliczane przez internet

autor: Sławomir Wikariak28.02.2018, 07:21; Aktualizacja: 28.02.2018, 10:15
80 mln zł ma rocznie zaoszczędzić na e-fakturach administracja publiczna

80 mln zł ma rocznie zaoszczędzić na e-fakturach administracja publicznaźródło: ShutterStock

 Jeszcze w tym roku cała administracja publiczna będzie musiała przyjmować elektroniczne faktury wystawiane przez wykonawców – zakłada projekt ustawy, który niebawem ma zostać przedstawiony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Założenia do projektu ustawy o fakturowaniu elektronicznym w zamówieniach publicznych zostały przyjęte przez rząd już jesienią 2016 r., ale od tego czasu nie przedstawiono samego projektu. Dopiero teraz został on zapowiedziany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Można więc spodziewać się, że niebawem trafi do konsultacji. Czasu jest już coraz mniej, bo nowa ustawa ma za zadanie wdrażać unijną dyrektywę 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych, która wymaga, aby do 27 listopada 2018 r. zamawiający obligatoryjnie akceptowali e-faktury wystawiane przez wykonawców zamówień publicznych.

Projekt wprowadzi obowiązek przyjmowania przez administrację publiczną e-faktur ustrukturyzowanych, czyli takich, które pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych. Nie chodzi więc o pliki w postaci obrazu graficznego, które wprawdzie można przesłać jako skany przez internet, ale ostatecznie ktoś potem znów musi przepisać dane do komputera.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane