statystyki

Podatnik o przedłużeniu zwrotu VAT ma się dowiedzieć na czas

autor: Patrycja Dudek24.04.2018, 07:15; Aktualizacja: 24.04.2018, 07:40
Uzasadniając wyrok, sędzia sprawozdawca Ryszard Pęk przypomniał, że termin na zwrot VAT zaczyna biec od daty wpłynięcia deklaracji do organu podatkowego, a nie od chwili jej sporządzenia przez podatnika czy nadania na poczcie.

Uzasadniając wyrok, sędzia sprawozdawca Ryszard Pęk przypomniał, że termin na zwrot VAT zaczyna biec od daty wpłynięcia deklaracji do organu podatkowego, a nie od chwili jej sporządzenia przez podatnika czy nadania na poczcie.źródło: ShutterStock

Jeśli naczelnik urzędu skarbowego chce dłużej weryfikować zwrot VAT, powinien przed upływem ustawowego terminu doręczyć podatnikowi postanowienie w tej sprawie – stwierdziło wczoraj siedmiu sędziów NSA.

Uzasadniając wyrok, sędzia sprawozdawca Ryszard Pęk przypomniał, że termin na zwrot VAT zaczyna biec od daty wpłynięcia deklaracji do organu podatkowego, a nie od chwili jej sporządzenia przez podatnika czy nadania na poczcie. Ta sama zasada musi obowiązywać w drugą stronę – powiedział sędzia.

Wolno dłużej

Podstawowy termin na zwrot VAT to 60 dni. Termin skrócony to 25 dni, a wydłużony – 180. Fiskus może je jednak wydłużyć, jeśli uzna, że potrzebuje więcej czasu, aby ustalić, czy zwrot rzeczywiście się należy (art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). W tym celu musi wydać postanowienie. Ordynacja podatkowa nie precyzuje jednak, czy musi ono być tylko wydane, czy także doręczone podatnikowi przed upływem terminu na zwrot VAT.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane