statystyki

Czy kaucja podlega podatkowi od towarów i usług

autor: Anna Łyś26.03.2018, 10:02; Aktualizacja: 26.03.2018, 10:42
Biorąc pod uwagę treść wskazanych regulacji prawnych, należy zaznaczyć, że aby dostawa towarów bądź świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi mieć charakter odpłatny.

Biorąc pod uwagę treść wskazanych regulacji prawnych, należy zaznaczyć, że aby dostawa towarów bądź świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi mieć charakter odpłatny.źródło: ShutterStock

Skutki fiskalne ustalenia gwarancji pieniężnej przez strony umowy zależą od tego, czy będzie ona podlegać zwrotowi, czy zaliczeniu na poczet ceny bądź kary umownej. Powyższe rozróżnienie może w praktyce rodzić trudności z prawidłowym rozliczeniem i udokumentowaniem na gruncie przepisów o VAT.

Kaucję definiuje się jako określoną sumę pieniężną złożoną jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiącą odszkodowanie w razie jego niedopełnienia. W praktyce gospodarczej jest ona pobierana najczęściej na podstawie umowy zawartej między stronami na wypadek niewykonania bądź nienależytego wykonania jej postanowień. Przykładowo, kaucję często przewiduje się w umowach najmu na wypadek powstania szkód w najmowanym lokalu. Czy jednak jej pobranie, zwrot albo zaliczenie na poczet ceny bądź kary umownej będą czynnościami opodatkowanymi VAT?


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane