statystyki

Czy kaucja podlega podatkowi od towarów i usług

autor: Anna Łyś26.03.2018, 10:02; Aktualizacja: 26.03.2018, 10:42
Biorąc pod uwagę treść wskazanych regulacji prawnych, należy zaznaczyć, że aby dostawa towarów bądź świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi mieć charakter odpłatny.

Biorąc pod uwagę treść wskazanych regulacji prawnych, należy zaznaczyć, że aby dostawa towarów bądź świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi mieć charakter odpłatny.źródło: ShutterStock

Skutki fiskalne ustalenia gwarancji pieniężnej przez strony umowy zależą od tego, czy będzie ona podlegać zwrotowi, czy zaliczeniu na poczet ceny bądź kary umownej. Powyższe rozróżnienie może w praktyce rodzić trudności z prawidłowym rozliczeniem i udokumentowaniem na gruncie przepisów o VAT.

Kaucję definiuje się jako określoną sumę pieniężną złożoną jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiącą odszkodowanie w razie jego niedopełnienia. W praktyce gospodarczej jest ona pobierana najczęściej na podstawie umowy zawartej między stronami na wypadek niewykonania bądź nienależytego wykonania jej postanowień. Przykładowo, kaucję często przewiduje się w umowach najmu na wypadek powstania szkód w najmowanym lokalu. Czy jednak jej pobranie, zwrot albo zaliczenie na poczet ceny bądź kary umownej będą czynnościami opodatkowanymi VAT?


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane