Podatnik może stosować indywidualną stawkę amortyzacyjną tylko, jeśli mieszkanie było wykorzystywane przez 60 miesięcy przez kogoś innego, zanim on sam je nabył – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zasadniczo podatnik może amortyzować środek trwały według indywidualnej stawki, jeśli spełni określone w przepisach warunki. Jednym z nich jest, aby rzecz była używana przez co najmniej 60 miesięcy przed jej nabyciem przez podatnika (art. 22 j ustawy o PIT).
W sprawie rozstrzygniętej przez NSA chodziło o mieszkanie. Małżonkowie nabyli je na własność w trybie ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 1222 ze zm.). Wcześniej korzystali z niego przez 6,5 roku na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Po nabyciu na własność postanowili wynająć mieszkanie. Od najmu (prywatnego) zamierzali płacić PIT na zasadach ogólnych. Chcieli ująć lokal w ewidencji środków trwałych i amortyzować go według indywidualnej stawki 10 proc., czyli znacznie wyższej niż normalna stawka dla lokali mieszkalnych wynosząca 1,5 proc. (zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy o PIT).
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził jednak, że indywidualna stawka amortyzacyjna im nie przysługuje. Uznał, że małżonkowie nabyli mieszkanie już z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a nie odrębnej własności. Ponadto mieszkanie kupili bezpośrednio od spółdzielni, a więc – jak stwierdził fiskus – nie było ono wcześniej używane.
Innego zdania byli małżonkowie. Argumentowali, że nabyli lokal dopiero z chwilą przekształcenia spółdzielczego prawa w prawo własności, a wcześniej używali go przez 78 miesięcy na cele mieszkalne.
Przegrali jednak w sądach obu instancji. Zarówno WSA w Gorzowie Wielkopolskim, jak i Naczelny Sąd Administracyjny orzekły, że indywidualna stawka amortyzacyjna jest możliwa wtedy, gdy środek trwały jest używany przez co najmniej 60 miesięcy przez kogoś innego.
– W tej sprawie tak nie było, bo podatnicy sami go użytkowali i to już po nabyciu (które nastąpiło z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) – wyjaśniła sędzia NSA Aleksandra Dumas.
Sędzia przytoczyła także prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 2 grudnia 2010 r. (sygn. akt I SA/Gd 1064/10). Wynika z niego również, że warunkiem zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej jest to, aby środki trwałe były wykorzystywane przez co najmniej 60 miesięcy przez kogoś innego, zanim nabędzie je sam podatnik.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 17 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 786/16.