statystyki

Szybsza amortyzacja nie dla mieszkania spółdzielczego

autor: Patrycja Dudek18.04.2018, 07:23; Aktualizacja: 18.04.2018, 07:44
blok mieszkanie nieruchomości

Indywidualna stawka amortyzacyjna jest możliwa wtedy, gdy środek trwały jest używany przez co najmniej 60 miesięcy przez kogoś innego.źródło: ShutterStock

Podatnik może stosować indywidualną stawkę amortyzacyjną tylko, jeśli mieszkanie było wykorzystywane przez 60 miesięcy przez kogoś innego, zanim on sam je nabył – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Zasadniczo podatnik może amortyzować środek trwały według indywidualnej stawki, jeśli spełni określone w przepisach warunki. Jednym z nich jest, aby rzecz była używana przez co najmniej 60 miesięcy przed jej nabyciem przez podatnika (art. 22 j ustawy o PIT).

W sprawie rozstrzygniętej przez NSA chodziło o mieszkanie. Małżonkowie nabyli je na własność w trybie ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 1222 ze zm.). Wcześniej korzystali z niego przez 6,5 roku na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Po nabyciu na własność postanowili wynająć mieszkanie. Od najmu (prywatnego) zamierzali płacić PIT na zasadach ogólnych. Chcieli ująć lokal w ewidencji środków trwałych i amortyzować go według indywidualnej stawki 10 proc., czyli znacznie wyższej niż normalna stawka dla lokali mieszkalnych wynosząca 1,5 proc. (zgodnie z wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik do ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane