statystyki

Wartość zamienianych działek bez wpływu na PIT

autor: Magdalena Majkowska17.04.2018, 16:00
zgoda

Pytanie zadali podatnicy, którzy w 2016 r. kupili działki. Rok później zawarli umowę zamiany.źródło: ShutterStock

Kosztem podatkowym przy zamianie nie jest wartość nowej nieruchomości, tylko cena zbywanej – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadali podatnicy, którzy w 2016 r. kupili działki. Rok później zawarli umowę zamiany.

Ich wątpliwości dotyczyły tego, czy w formularzu PIT-39 jako koszt mają uwzględnić wartość nowej (zamienionej) działki. Sami uważali, że podatek od zamiany w ogóle nie wystąpi, ponieważ wartość działek była identyczna i transakcja nie przyniosła dochodu.

Dyrektor KIS wyjaśnił jednak, że na gruncie podatkowym zamiana nieruchomości ma takie same skutki, jak sprzedaż. W obu przypadkach mówimy o odpłatnym zbyciu, które podlega opodatkowaniu, jeśli miało miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta. W umowie zamiany formą zapłaty jest inna rzecz. Nie ma przy tym znaczenia, czy zamieniane nieruchomości mają taką samą wartość lub powierzchnię – podkreślił organ.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane