statystyki

Szykują się kolejne zmiany w VAT, ordynacji i podatkach dochodowych

autor: Łukasz Zalewski, Magdalena Majkowska17.04.2018, 07:14; Aktualizacja: 17.04.2018, 07:50
Zapewnienie to było uzupełnieniem porannej wypowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy podczas zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Perspektywa Zmian w Systemie o Prawie Podatkowym”.

Zapewnienie to było uzupełnieniem porannej wypowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy podczas zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Perspektywa Zmian w Systemie o Prawie Podatkowym”.źródło: ShutterStock

Czterokrotnie, z ok. 240 do ok. 60, skróci się lista pozycji wymienionych w przepisach zakładających obniżone stawki VAT. Ale samych towarów objętych niższym VAT przybędzie – zapewniło wczoraj Ministerstwo Finansów.

Zapewnienie to było uzupełnieniem porannej wypowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy podczas zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Perspektywa Zmian w Systemie o Prawie Podatkowym”.

W jej trakcie wiceminister zapowiedział upraszczanie i racjonalizowanie systemu VAT. Poinformował, że resort zamierza skrócić – z obecnych ok. 240 do ok. 60 – liczbę pozycji wymienionych w załącznikach do ustawy o VAT, przewidujących obniżone stawki podatku. – To nie będzie zmiana, która spowoduje wzrost dochodów budżetowych, lecz raczej likwidacja anomalii, które powstały na przestrzeni lat – mówił Paweł Gruza.

Wypowiedź ta została odebrana jako ograniczenie listy towarów i usług z obniżonymi stawkami VAT. Po południu Ministerstwo Finansów przysłało więc do mediów jej uzupełnienie: „Nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN) wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami. Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian”.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane