statystyki

Szykują się kolejne zmiany w VAT, ordynacji i podatkach dochodowych

autor: Łukasz Zalewski, Magdalena Majkowska17.04.2018, 07:14; Aktualizacja: 17.04.2018, 07:50
Zapewnienie to było uzupełnieniem porannej wypowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy podczas zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Perspektywa Zmian w Systemie o Prawie Podatkowym”.

Zapewnienie to było uzupełnieniem porannej wypowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy podczas zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Perspektywa Zmian w Systemie o Prawie Podatkowym”.źródło: ShutterStock

Czterokrotnie, z ok. 240 do ok. 60, skróci się lista pozycji wymienionych w przepisach zakładających obniżone stawki VAT. Ale samych towarów objętych niższym VAT przybędzie – zapewniło wczoraj Ministerstwo Finansów.

Zapewnienie to było uzupełnieniem porannej wypowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy podczas zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Perspektywa Zmian w Systemie o Prawie Podatkowym”.

W jej trakcie wiceminister zapowiedział upraszczanie i racjonalizowanie systemu VAT. Poinformował, że resort zamierza skrócić – z obecnych ok. 240 do ok. 60 – liczbę pozycji wymienionych w załącznikach do ustawy o VAT, przewidujących obniżone stawki podatku. – To nie będzie zmiana, która spowoduje wzrost dochodów budżetowych, lecz raczej likwidacja anomalii, które powstały na przestrzeni lat – mówił Paweł Gruza.

Wypowiedź ta została odebrana jako ograniczenie listy towarów i usług z obniżonymi stawkami VAT. Po południu Ministerstwo Finansów przysłało więc do mediów jej uzupełnienie: „Nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN) wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami. Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian”.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane