statystyki

Podatek zapłacony kartą bez dodatkowych opłat

autor: Magdalena Majkowska16.04.2018, 20:00
Korzystne dla podatników zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i niektórych innych ustaw (w tym ordynacji podatkowej), którą rozpatrzył już Senat.

Korzystne dla podatników zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i niektórych innych ustaw (w tym ordynacji podatkowej), którą rozpatrzył już Senat.źródło: ShutterStock

Podatnicy regulujący należności względem fiskusa w urzędzie za pomocą terminala nie będą już obciążani dodatkowymi opłatami.

Korzystne dla podatników zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i niektórych innych ustaw (w tym ordynacji podatkowej), którą rozpatrzył już Senat.

Przepisy pozwalające płacić podatek kartą funkcjonują od 2016 r. Urzędom skarbowym umożliwiono jednocześnie zlecanie kasowej obsługi podatników wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Zmiany te miały przyczynić się do zmniejszenia liczby punktów obsługi kasowej, przyjmujących wpłaty gotówkowe w urzędach skarbowych. Zapłata podatku kartą płatniczą ma jednak dla podatnika tę wadę, że jest on obciążany kosztami opłat i prowizji, co wynika z art. 60 par. 2a–2c ordynacji podatkowej.

– Zobowiązanie podatkowe musi być uiszczone w całości i nie może być pomniejszone o opłatę od transakcji bezgotówkowych. Z tego względu koszty te były przenoszone na podatników w formie swoistego surchargeu – wyjaśnia nam przedstawiciel sektora bankowego. W przypadku sklepów i punktów usługowych surcharge nie występuje. Obciążanie dodatkowymi kosztami klientów korzystających w urzędach skarbowych z terminali było więc dla nich czymś nowym i mogło zniechęcać do tej formy płatności. Teraz te opłaty zostają zniesione.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane