statystyki

Granice legalności podsłuchów nie mogą być iluzoryczne [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek11.04.2018, 07:20; Aktualizacja: 11.04.2018, 11:01
"Organy podatkowe powinny mieć możliwość wykorzystania legalnie zdobytych dowodów w postaci nagrań z podsłuchów (o ile mają pewność, że przy uzyskaniu tych materiałów nie doszło do naruszenia prawa). "

"Organy podatkowe powinny mieć możliwość wykorzystania legalnie zdobytych dowodów w postaci nagrań z podsłuchów (o ile mają pewność, że przy uzyskaniu tych materiałów nie doszło do naruszenia prawa). "źródło: ShutterStock

- Przepisy prawa i praktyka ich stosowania powinny ograniczać możliwość wykorzystania podsłuchów do wybranych, najpoważniejszych przestępstw. Wszystko to powinno podlegać kontroli sądu - mówi Michał Wilk w rozmowie z DGP.

Naczelny Sąd Administracyjny skierował pod uchwałę pytanie w sprawie podsłuchów (sygn. akt I FSK 1881/17) – czy mogą być one dowodem na świadomy udział w karuzeli w sytuacji, gdy nie wiadomo, czy służby założyły je legalnie i sąd dostaje do wglądu same stenogramy (bez nagrań). Jak wygląda praktyka wykorzystywania podsłuchów?

Wraz z wejściem w życie 15 kwietnia 2016 r. nowelizacji kodeksu postępowania karnego znacznie poszerzono katalog czynów zabronionych, w których można stosować podsłuchy (w tym m.in. o przestępstwa skarbowe).

Jednocześnie ograniczono kontrolę sądu nad legalnością wykorzystania tych technik operacyjnych oraz możliwość zaskarżenia rozstrzygnięcia prokuratora o ich zastosowaniu.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane