statystyki

Granice legalności podsłuchów nie mogą być iluzoryczne [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek11.04.2018, 07:20; Aktualizacja: 11.04.2018, 11:01
"Organy podatkowe powinny mieć możliwość wykorzystania legalnie zdobytych dowodów w postaci nagrań z podsłuchów (o ile mają pewność, że przy uzyskaniu tych materiałów nie doszło do naruszenia prawa). "

"Organy podatkowe powinny mieć możliwość wykorzystania legalnie zdobytych dowodów w postaci nagrań z podsłuchów (o ile mają pewność, że przy uzyskaniu tych materiałów nie doszło do naruszenia prawa). "źródło: ShutterStock

- Przepisy prawa i praktyka ich stosowania powinny ograniczać możliwość wykorzystania podsłuchów do wybranych, najpoważniejszych przestępstw. Wszystko to powinno podlegać kontroli sądu - mówi Michał Wilk w rozmowie z DGP.

Naczelny Sąd Administracyjny skierował pod uchwałę pytanie w sprawie podsłuchów (sygn. akt I FSK 1881/17) – czy mogą być one dowodem na świadomy udział w karuzeli w sytuacji, gdy nie wiadomo, czy służby założyły je legalnie i sąd dostaje do wglądu same stenogramy (bez nagrań). Jak wygląda praktyka wykorzystywania podsłuchów?

Wraz z wejściem w życie 15 kwietnia 2016 r. nowelizacji kodeksu postępowania karnego znacznie poszerzono katalog czynów zabronionych, w których można stosować podsłuchy (w tym m.in. o przestępstwa skarbowe).

Jednocześnie ograniczono kontrolę sądu nad legalnością wykorzystania tych technik operacyjnych oraz możliwość zaskarżenia rozstrzygnięcia prokuratora o ich zastosowaniu.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane