statystyki

Nie będzie uchwały w sprawie podsłuchów

autor: Patrycja Dudek02.10.2018, 07:21; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:41
podsłuch

Chodziło o spółkę, której fiskus zarzucił świadomy udział w karuzeli VAT.źródło: ShutterStock

Czy fiskus może dowodzić, że podatnik brał świadomy udział w karuzeli VAT, jedynie w oparciu o stenogramy od prokuratury? NSA odmówił wczoraj odpowiedzi na to pytanie.

Uzasadniając odmowę podjęcia uchwały, sędzia Bartosz Wojciechowski stwierdził, że pytanie zadane przez zwykły trzyosobowy skład było lakoniczne i mało precyzyjne, a nie wolno domniemywać ani rozszerzać treści pytania.

Chodziło o spółkę, której fiskus zarzucił świadomy udział w karuzeli VAT. Sprawę tę opisaliśmy 19 marca br. w artykule „Co z odliczeniem VAT, gdy było 2017 łańcuchów i 26 słupów” (DGP nr 55/2018). Spółka handlowała elektroniką. Urząd kontroli skarbowej ustalił, że telefony komórkowe faktycznie istniały, ale łańcuch dostaw otwierali oszuści. W sumie w 207 łańcuchach transakcji uczestniczyło łącznie 57 podmiotów, z których 26 było tzw. znikającymi podatnikami.

Fiskus uznał, że spółka była tego świadoma i z premedytacją zamierzała wyprowadzić z budżetu 50 mln zł VAT, który nie został uregulowany na wcześniejszych etapach obrotu.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane