statystyki

Nie będzie uchwały w sprawie podsłuchów

autor: Patrycja Dudek02.10.2018, 07:21; Aktualizacja: 02.10.2018, 08:41
podsłuch

Chodziło o spółkę, której fiskus zarzucił świadomy udział w karuzeli VAT.źródło: ShutterStock

Czy fiskus może dowodzić, że podatnik brał świadomy udział w karuzeli VAT, jedynie w oparciu o stenogramy od prokuratury? NSA odmówił wczoraj odpowiedzi na to pytanie.

Uzasadniając odmowę podjęcia uchwały, sędzia Bartosz Wojciechowski stwierdził, że pytanie zadane przez zwykły trzyosobowy skład było lakoniczne i mało precyzyjne, a nie wolno domniemywać ani rozszerzać treści pytania.

Chodziło o spółkę, której fiskus zarzucił świadomy udział w karuzeli VAT. Sprawę tę opisaliśmy 19 marca br. w artykule „Co z odliczeniem VAT, gdy było 2017 łańcuchów i 26 słupów” (DGP nr 55/2018). Spółka handlowała elektroniką. Urząd kontroli skarbowej ustalił, że telefony komórkowe faktycznie istniały, ale łańcuch dostaw otwierali oszuści. W sumie w 207 łańcuchach transakcji uczestniczyło łącznie 57 podmiotów, z których 26 było tzw. znikającymi podatnikami.

Fiskus uznał, że spółka była tego świadoma i z premedytacją zamierzała wyprowadzić z budżetu 50 mln zł VAT, który nie został uregulowany na wcześniejszych etapach obrotu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane