„Jesteśmy na finiszu prac nad nimi (zasadami dobrych praktyk - PAP). Co do swej treści lista jest praktycznie ukończona, podlega wewnętrznym konsultacjom z Krajową Administracją Skarbową” – powiedział Gruza. Poinformował, że w najbliższym czasie resort finansów ją przedstawi.

W założeniu lista praktyk świadczących o należytej staranności firmy w VAT miała zawierać działania, których spełnienie chroniłoby firmy przed wplątaniem w oszustwa VAT i konsekwencjami tego.

We wrześniu ubiegłego roku br. zakończył się pierwszy etap konsultacji w tej sprawie. Wiceminister Gruza mówił wówczas, że pod koniec października powinny być gotowe propozycje, które będą dalej konsultowane i procedowane - po podjęciu decyzji, jaką rangę formalną będzie miał dokument.

Na początku stycznia Gruza tłumaczył, że opóźnienie spowodowane było gorączką prac parlamentarnych i skomplikowaniem tematu. Wyjaśnił, że celem listy jest ochrona podatników. "Oczywiście każda tego typu +check lista+ - i to było w pierwszym dokumencie mówiącym o tej należytej staranności - nie może być idealnie precyzyjna i kompletna" - zastrzegł Gruza.

W połowie lutego br. prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego branży RTV i IT ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik, który jest członkiem zespołu zajmującego się wspólnie z resortem finansów przygotowaniem dokumentu poinformował, że prace nad kodeksem są na finiszu.

.

Kanownik wyjaśnił, że będzie on miał formę objaśnień podatkowych, choć miał zawierać wykaz czynności, które podatnik miał wykonać, aby można było uznać, iż dokonał należytej staranności w VAT. Zdaniem Kanownika, w ten sposób nie dało się jednak kodeksu sformułować, m.in. ze względu na bezpieczeństwo fiskusa. Chodziło o to, żeby kodeks nie posłużył do zabezpieczenia także oszustom podatkowym.

"Dlatego ma to bardziej formę instrukcji dla podatnika odnośnie sytuacji, które powinny wzbudzać w nim szczególną uwagę przy danym kontrakcie i danym kontrahencie" - mówił szef ZIPSEE "Cyfrowa Polska".