statystyki

Podatek nie tylko od galerii, ale też hoteli i magazynów

autor: Mariusz Szulc09.04.2018, 07:38; Aktualizacja: 09.04.2018, 08:34
Podatek od nieruchomości komercyjnych obowiązuje od 2018 r.

Podatek od nieruchomości komercyjnych obowiązuje od 2018 r.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów porozumiało się z Komisją Europejską w sprawie podatków od nieruchomości komercyjnych. Limit 10 mln zł będzie dotyczył podatnika, a nie każdego budynku z osobna.

Każdy właściciel wynajmowanych, dzierżawionych bądź oddanych w leasing budynków będzie płacić podatek po przekroczeniu 10-milionowej kwoty wolnej. Dziś dotyczy ona każdej nieruchomości z osobna.

Kto jednak chciałby zakładać odrębne spółki i dzielić między nie nieruchomości, będzie musiał się liczyć z nową klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania. Klauzula – jak poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów – miałaby zastosowanie do transferów dokonanych wyłącznie w celu uniknięcia opodatkowania podatkiem minimalnym. „Takie transfery nie byłyby uznawane przez organy podatkowe dla celów opodatkowania podatkiem minimalnym” – wyjaśnił resort w specjalnym komunikacie, wydanym po zakończeniu konsultacji z Komisją Europejską.

Podatek od nieruchomości komercyjnych obowiązuje od 2018 r. Podatnicy płacą go według stawki 0,035 proc. od nadwyżki wartości nieruchomości.

Tylko wynajęte

Zdaniem Justyny Bauty-Szostak, partnera, radcy prawnego, doradcy podatkowego i szefa Zespołu Nieruchomości w MDDP, tylko jedna z nowości wygląda na korzystną dla przedsiębiorców. Podatek minimalny ma bowiem dotyczyć tylko tych budynków (ich części), które są wynajmowane, dzierżawione lub oddane w leasing.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane