statystyki

Będzie uchwała NSA w sprawie wykorzystywania podsłuchów

autor: Patrycja Dudek09.04.2018, 07:38; Aktualizacja: 09.04.2018, 10:22
podsłuch

podsłuchźródło: ShutterStock

Poszerzony skład NSA zajmie się kwestią podsłuchiwania rozmów podatników i wykorzystywania ich w sprawach karuzeli VAT.

Taką decyzję podjął w piątek skład orzekający w sprawie, którą opisywaliśmy w DGP 19 marca br. („Co z odliczeniem VAT, gdy było 207 łańcuchów i 26 słupów”, DGP nr 55/2018).

Wszyscy czekali na wyrok, który miał przesądzić, czy spółka kupująca towar od faktycznie istniejących firm ma prawo odliczyć VAT, gdy wiadomo, że w karuzeli działali także oszuści.

NSA uznał jednak, że najpierw trzeba rozstrzygnąć kwestię stenogramów, które miały być w tej sprawie jednym z dowodów świadczącym przeciwko spółce.

Uchwała odpowie więc, czy organy podatkowe mogą wykorzystywać jako dowód przekazane przez prokuraturę protokoły (stenogramy) z podsłuchów rozmów, przeprowadzonych przez uprawnione do tego organy, bez stosownego potwierdzenia, że zostały uzyskane zgodnie z prawem i bez dołączonych do nich nagrań.

Dotychczas sądy orzekały, iż materiały uzyskane za pomocą technik operacyjnych, dopuszczone w sprawie karnej i przekazane organom podatkowym, korzystają z domniemania prawdziwości – poinformowała sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek. Dodała jednak, że stanowisko to podważył WSA we Wrocławiu, który zajmował się sprawą spółki.

Argumentem dla WSA był wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 17 grudnia 2015 r. (C-419/14) w sprawie węgierskiej. TSUE stwierdził w nim, że prawo unijne nie stoi na przeszkodzie, aby fiskus wykorzystywał w sprawach o nadużycia w VAT dowody z prowadzonego równolegle i niezakończonego postępowania karnego, i to bez wiedzy podatnika (np. z rozmów telefonicznych i e-maili). Trybunał postawił jednak warunek – nie może to naruszać praw zagwarantowanych przez UE. Podatnik powinien mieć zapewniony dostęp do zgromadzonych dowodów i być w stanie skutecznie przedstawić swoje stanowisko.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane