statystyki

Podatek od nieruchomości komercyjnych: Prawo do zwrotu, gdy strata podatkowa będzie realna, a nie fikcyjna

autor: Mariusz Szulc, Magdalena Majkowska10.04.2018, 05:56; Aktualizacja: 10.04.2018, 08:20
pieniądze

pieniądzeźródło: ShutterStock

Opublikowany został projekt zmian w minimalnym podatku od nieruchomości komercyjnych. Nowością będzie prawo do zwrotu, gdy strata podatkowa będzie realna, a nie fikcyjna.

Podatek złagodnieje więc dla uczciwych. Przypomnijmy, że został on wprowadzony od 2018 r. z założeniem, że każda inwestycja w nieruchomość komercyjną przynosi określony zysk z wynajmu.

„Do tej pory w wielu przypadkach zyski z nieruchomości wypracowane w Polsce nie były tu opodatkowane, a to rozwiązanie pozwoli na opodatkowanie dochodu od wartości nieruchomości” – tłumaczył wprowadzenie nowej daniny Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów. Jej ciężaru nie mieli odczuć tylko ci, którzy płacą CIT (PIT).

Teraz projekt zakłada, że będzie można odzyskać daninę, nawet jeśli podatnik nie miał jej od czego odliczyć. Gdy więc będzie miał stratę i nie zapłaci zaliczki na PIT lub CIT, to po zakończeniu roku będzie mógł na swój wniosek odzyskać zapłacony minimalny podatek.

Dziś po zakończeniu roku minimalny podatek zostaje w urzędzie skarbowym, a fiskus może rozporządzać nim na ogólnych zasadach (np. przeznaczać na pokrycie zaległości w innych podatkach).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane