statystyki

MF: Banki hipoteczne bez dodatkowych obowiązków

autor: Mariusz Szulc09.04.2018, 16:00
Listy zastawne są najczęściej zapisywane na zagranicznych rachunkach papierów wartościowych lub w innych zagranicznych ewidencjach lub rejestrach.

Listy zastawne są najczęściej zapisywane na zagranicznych rachunkach papierów wartościowych lub w innych zagranicznych ewidencjach lub rejestrach.źródło: ShutterStock

Emitenci listów zastawnych zapisywanych na zagranicznych rachunkach nie muszą potrącać podatku przy wypłacie odsetek lub dyskonta – wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów.

Zasadniczo płatnicy powinni potrącać daninę od takich wypłat na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy o PIT.

Banki hipoteczne mają takie obowiązki, jeśli wypłacają przychody osiągnięte na terytorium Polski, związane z papierami wartościowymi zapisanymi na prowadzonych przez nie rachunkach (art. 41 ust. 4d ustawy o PIT).

Listy zastawne są najczęściej zapisywane na zagranicznych rachunkach papierów wartościowych lub w innych zagranicznych ewidencjach lub rejestrach. Nierezydenci są zwolnieni z daniny od uzyskanych odsetek (dyskonta) zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 130a ustawy o PIT oraz art. 17 ust. 1 pkt 50a ustawy o CIT. To zaś oznacza – wyjaśnił minister – że bank hipoteczny, który wypłaca pieniądze za granicę, nie musi od nich potrącać podatku.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane