statystyki

Sprzedaż kryptowalut bez paragonu, ale z dwoma podatkami

autor: Agnieszka Pokojska05.04.2018, 16:00
Resort przypomniał też, że umowy sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty stanowiącej prawo majątkowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Resort przypomniał też, że umowy sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty stanowiącej prawo majątkowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

Od obrotu bitcoinami trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych – poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów. Natomiast w odpowiedzi na pytanie DGP potwierdziło, że sprzedaż kryptowalut jest zwolniona z ewidencjonowania w kasie fiskalnej.

Resort powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-264/14 Hedqvist. TSUE wskazał w nim, że jedynym przeznaczeniem wirtualnej waluty bitcoin jest funkcja środka płatniczego oraz że jest on akceptowany przez niektórych przedsiębiorców.

Bez VAT...

Dla celów opodatkowania VAT bitcoiny (jak i każda inna kryptowaluta) są więc traktowane tak jak środek płatniczy – wyjaśniło MF w odpowiedzi na pytanie DGP. Dodało, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT transakcje, łącznie z pośrednictwem, dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy podlegają zwolnieniu z VAT.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane