statystyki

Dwie EBITD-y, a każda inaczej liczona

autor: Agnieszka Pokojska29.03.2018, 07:32; Aktualizacja: 29.03.2018, 08:41
EBITDA nie jest tak samo liczona. Raz bierze się pod uwagę „koszty finansowania dłużnego”, a drugim razem „odsetki”.

EBITDA nie jest tak samo liczona. Raz bierze się pod uwagę „koszty finansowania dłużnego”, a drugim razem „odsetki”.źródło: ShutterStock

Podatnicy mają problem z wyliczaniem ograniczeń limitujących koszty. Jeden dotyczy finansowania dłużnego, drugi – usług niematerialnych. Podstawę obydwu określa się inaczej – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

Oba ograniczenia obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Jedno związane jest z kosztami zewnętrznego finansowania pozyskanego od wszystkich podmiotów, nie tylko powiązanych (art. 15c ustawy o CIT). Chodzi tu w szczególności o odsetki od pożyczek i kredytów, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań, koszty zabezpieczenia zobowiązań (art. 15c ust. 12).

Drugi limit dotyczy usług niematerialnych (np. doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń), ale tylko wtedy, gdy są one kupowane od podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT).


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane