statystyki

Audytor wewnętrzny bez 50 proc. kosztów uzyskania przychodu

autor: Agnieszka Pokojska28.03.2018, 18:00
przedsiębiorca prawo

Podczas jego pracy powstają dzieła w postaci sprawozdań oraz inne dokumenty o charakterze indywidualnych ocen i decyzjiźródło: ShutterStock

 Aby skorzystać z podwyższonych kosztów, musi być wyodrębniona część związana z przeniesieniem praw autorskich oraz pozostała część związana z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpił audytor wewnętrzny, który pracuje na uczelni. Wyjaśnił, że podczas jego pracy powstają dzieła w postaci sprawozdań oraz inne dokumenty o charakterze indywidualnych ocen i decyzji. Podkreślał też, że każde zadanie audytowe ma charakter twórczy. Dlatego, w swojej ocenie, jest przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy (Dz.U. z 2017 r. poz. 880). Audytor tłumaczył też, że czas pracy i wykonanych czynności udokumentowany jest w sprawozdaniach rocznych zatwierdzanych przez pracodawców i przesyłanych do komitetów audytu wewnętrznego odpowiednich ministerstw. Z tego powodu, jego zdaniem, przez lata pracy mógł stosować podwyższone koszty dla twórców.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjaśnił, że podwyższone koszty można stosować, jeżeli zostało wypłacone wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych. „Z treści umowy o pracę (lub innego dokumentu) powinno więc wynikać, że obowiązki ze stosunku pracy obejmują także działalność twórczą, a wyodrębniona kwotowo część wynagrodzenia stanowi honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu” – podkreślił.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane