statystyki

Audytor wewnętrzny bez 50 proc. kosztów uzyskania przychodu

autor: Agnieszka Pokojska28.03.2018, 18:00
przedsiębiorca prawo

Podczas jego pracy powstają dzieła w postaci sprawozdań oraz inne dokumenty o charakterze indywidualnych ocen i decyzjiźródło: ShutterStock

 Aby skorzystać z podwyższonych kosztów, musi być wyodrębniona część związana z przeniesieniem praw autorskich oraz pozostała część związana z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z pytaniem wystąpił audytor wewnętrzny, który pracuje na uczelni. Wyjaśnił, że podczas jego pracy powstają dzieła w postaci sprawozdań oraz inne dokumenty o charakterze indywidualnych ocen i decyzji. Podkreślał też, że każde zadanie audytowe ma charakter twórczy. Dlatego, w swojej ocenie, jest przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy (Dz.U. z 2017 r. poz. 880). Audytor tłumaczył też, że czas pracy i wykonanych czynności udokumentowany jest w sprawozdaniach rocznych zatwierdzanych przez pracodawców i przesyłanych do komitetów audytu wewnętrznego odpowiednich ministerstw. Z tego powodu, jego zdaniem, przez lata pracy mógł stosować podwyższone koszty dla twórców.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wyjaśnił, że podwyższone koszty można stosować, jeżeli zostało wypłacone wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych. „Z treści umowy o pracę (lub innego dokumentu) powinno więc wynikać, że obowiązki ze stosunku pracy obejmują także działalność twórczą, a wyodrębniona kwotowo część wynagrodzenia stanowi honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu” – podkreślił.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane