statystyki

Nie będzie 1 mln zł odszkodowania za doradców, którzy pomogli w odzyskaniu 20 mln zł daniny

autor: Katarzyna Jędrzejewska30.07.2018, 18:00
Sąd przyznał, że zwrot VAT był duży i za kilka lat, co wymagało złożenia wielu wniosków i odwołań, ale – jak podkreślił – wszystkie dotyczyły tego samego problemu, wymagały tej samej wiedzy i argumentacji.

Sąd przyznał, że zwrot VAT był duży i za kilka lat, co wymagało złożenia wielu wniosków i odwołań, ale – jak podkreślił – wszystkie dotyczyły tego samego problemu, wymagały tej samej wiedzy i argumentacji.źródło: ShutterStock

Po 10 latach sporu z fiskusem niemiecka spółka telekomunikacyjna odzyskała ponad 20,5 mln zł VAT oraz prawie 12 mln zł odsetek za zwłokę. Ale nie dostanie milionowego odszkodowania za zatrudnienie doradców podatkowych – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Wyrok zapadł w czerwcu, lecz dopiero teraz ukazało się uzasadnienie do niego. Sprawa była nietypowa głównie ze względu na ogromne kwoty roszczeń.

Spółka twierdziła, że z powodu wieloletniego i bezprawnego przetrzymywania przez fiskusa ponad 20,5 mln zł VAT poniosła szkodę. Musiała bowiem wynająć doradców podatkowych z międzynarodowej firmy, by pomogli jej odzyskać przysługujący jej zwrot VAT z odsetkami. W kontrakcie ustalono, że firma ta nie będzie reprezentować spółki w postępowaniach sądowych. Do tego spółka zatrudniła radcę prawnego.

Wynagrodzenie firmy doradczej było ustalone niezależnie od tego, ile dostał radca za pełnomocnictwo procesowe. Przez trzy lata spółka zapłaciła za doradztwo w sumie ponad 240 tys. euro i takiej kwoty domagała się jako odszkodowania. Nie satysfakcjonowały jej zasądzone koszty zastępstwa procesowego przed sądami administracyjnymi, bo były to tylko standardowe stawki, wynikające z rozporządzenia ministra sprawiedliwości (wtedy było to rozporządzenie z 2 grudnia 2003 r., Dz.U. 2003 nr 212 poz. 2075, obecnie jest z 31 stycznia 2011 r., Dz.U. 2011 nr 31 poz. 153).

Sąd okręgowy uwzględnił jej powództwo tylko w części. Roszczenie w kwocie 40 tys. euro uznał za nieuzasadnione, a 80 tys. euro za przedawnione.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane