statystyki

Kto działa jak handlowiec, musi zapłacić VAT

autor: Patrycja Dudek19.04.2018, 07:35; Aktualizacja: 19.04.2018, 08:09
VAT

Skarbówka uznała, że takie działania małżonków wskazują na pełen profesjonalizm i zażądała VAT od sprzedaży działek.źródło: ShutterStock

Małżonkowie, którzy kupili duże gospodarstwo rolne, wystąpili o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podzielili grunt na 80 działek, wyodrębnili 8 dróg wewnętrznych, wybudowali sieć wodociągową i znaleźli nabywców, działali jak profesjonaliści – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Podatnicy bronili się, tłumacząc, że część ziemi sprzedali po to, aby zarobić na swoje prywatne potrzeby – rozbudowę domu. NSA przypomniał jednak, że na gruncie przepisów o VAT zamiary są bez znaczenia. – Liczą się działania podejmowane przy sprzedaży (dostawie działek), a te ewidentnie świadczą o ich profesjonalnym charakterze – stwierdziła sędzia Maja Chodacka.

Granica między zarządem prywatnym majątkiem a działalnością gospodarczą bywa bardzo płynna i stąd biorą się liczne spory podatników z fiskusem. Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą są osoby, które podejmują aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami. Taka aktywność może polegać np. na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia. Co innego, gdy sprzedający nieruchomość podejmuje typowe czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Wówczas nie jest on uznawany za przedsiębiorcę i nie płaci VAT przy sprzedaży.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane