statystyki

Odliczenia VAT: Nie można sztucznie dzielić kompleksowej usługi

autor: Łukasz Zalewski26.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:17
Sąd nie zgodził się z fiskusem, że korzyści z części świadczeń czerpie pracodawca, a z części pracownik.

Sąd nie zgodził się z fiskusem, że korzyści z części świadczeń czerpie pracodawca, a z części pracownik.źródło: ShutterStock

Firma, która w trakcie kilkudniowej konferencji organizuje pracownikom w czasie wolnym np. wyjście do muzeum, może odliczyć VAT od całego świadczenia – orzekł WSA w Warszawie.

Sąd uznał, że rozrywka, podobnie jak i inne świadczenia podczas konferencji, składa się na usługę kompleksową (wyrok z 22 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1789/17).

Wcześniej sądy wielokrotnie, niekorzystnie dla podatników, rozstrzygały spory o świadczenia złożone, w tym także o VAT od konferencji z zapewnionym zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Spór o wyjście do muzeum

Chodziło o polską spółkę z grupy austriackiego producenta napojów energetyzujących. Spółka organizuje imprezy promocyjne (wydarzenia sportowe i kulturalne) oraz konferencje dla pracowników mające na celu podsumowanie roku finansowego i przedstawienie wytycznych na kolejny rok. Przygotowanie i obsługę imprez oraz konferencji zleca profesjonalnym firmom, zajmującym się organizacją tego typu wydarzeń.

Firmy traktują to jako świadczenia kompleksowe i wystawiają jedną fakturę z 23 proc. VAT. W skład wchodzi m.in.: przygotowanie obiektów i gadżetów, organizacja transportu do miejsca konferencji (w tym przelotów i przejazdów na lotnisko i z lotniska), organizowanie rozrywek w czasie wolnym (np. imprezy taneczne, zwiedzania miasta, wycieczki do parków wodnych).


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane