statystyki

Odliczenia VAT: Nie można sztucznie dzielić kompleksowej usługi

autor: Łukasz Zalewski26.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 26.03.2018, 09:17
Sąd nie zgodził się z fiskusem, że korzyści z części świadczeń czerpie pracodawca, a z części pracownik.

Sąd nie zgodził się z fiskusem, że korzyści z części świadczeń czerpie pracodawca, a z części pracownik.źródło: ShutterStock

Firma, która w trakcie kilkudniowej konferencji organizuje pracownikom w czasie wolnym np. wyjście do muzeum, może odliczyć VAT od całego świadczenia – orzekł WSA w Warszawie.

Sąd uznał, że rozrywka, podobnie jak i inne świadczenia podczas konferencji, składa się na usługę kompleksową (wyrok z 22 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 1789/17).

Wcześniej sądy wielokrotnie, niekorzystnie dla podatników, rozstrzygały spory o świadczenia złożone, w tym także o VAT od konferencji z zapewnionym zakwaterowaniem i wyżywieniem.

Spór o wyjście do muzeum

Chodziło o polską spółkę z grupy austriackiego producenta napojów energetyzujących. Spółka organizuje imprezy promocyjne (wydarzenia sportowe i kulturalne) oraz konferencje dla pracowników mające na celu podsumowanie roku finansowego i przedstawienie wytycznych na kolejny rok. Przygotowanie i obsługę imprez oraz konferencji zleca profesjonalnym firmom, zajmującym się organizacją tego typu wydarzeń.

Firmy traktują to jako świadczenia kompleksowe i wystawiają jedną fakturę z 23 proc. VAT. W skład wchodzi m.in.: przygotowanie obiektów i gadżetów, organizacja transportu do miejsca konferencji (w tym przelotów i przejazdów na lotnisko i z lotniska), organizowanie rozrywek w czasie wolnym (np. imprezy taneczne, zwiedzania miasta, wycieczki do parków wodnych).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane