Wplątani w karuzele VAT. Kiedy legalnie działająca spółka może odliczyć podatek?

autor: Patrycja Dudek19.03.2018, 06:55; Aktualizacja: 19.03.2018, 07:02
Na rozprawie przed NSA pełnomocnik dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu argumentował, że jeżeli wyrok I instancji się utrzyma, to organy podatkowe będą mieć związane ręce. Zawsze bowiem na końcu łańcucha stwarzane są pozory legalności i poprawności transakcji. Tak działają karuzele – tłumaczył

Na rozprawie przed NSA pełnomocnik dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu argumentował, że jeżeli wyrok I instancji się utrzyma, to organy podatkowe będą mieć związane ręce. Zawsze bowiem na końcu łańcucha stwarzane są pozory legalności i poprawności transakcji. Tak działają karuzele – tłumaczyłźródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnie, czy legalnie działająca spółka, która kupowała od faktycznie istniejących firm, ma prawo do odliczenia i do zwrotu VAT, gdy wiadomo, że w karuzeli działali także oszuści.

Sprawa jest wielowątkowa i skomplikowana, dlatego sąd kasacyjny odroczył ogłoszenie wyroku (sygn. akt I FSK 1860/17). W sumie w 207 łańcuchach transakcji uczestniczyło łącznie 57 podmiotów, z których 26 było tzw. znikającymi podatnikami.

Bufory i brokerzy

Chodziło o spółkę, która od 25 lat handluje elektroniką. Jej problemy zaczęły się, gdy dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie wpadł na trop karuzeli VAT, wykorzystującej obrót telefonami.

Fiskus ustalił, że towar istniał, ale transakcje były pozorowane, aby móc wyprowadzić VAT z budżetu. „Znikający podatnicy” wystawiali puste faktury i znikali bez regulowania podatku należnego. Podatek z tych faktur odliczały tzw. bufory, czyli firmy o długiej historii działalności, które następnie sprzedawały towar do „brokera”, a ten zbywał go za granicą i występował do urzędu skarbowego o zwrot VAT.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Filip Miodek(2018-10-16 23:26) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo ciężki temat, który NSA musi rozpatrzeć wielowątkowo. Ciekaw jestem jakie mechanizmy zostaną wprowadzone. Z jednej strony dlaczego budżet ma cierpieć przez wyłudzenia pewnych podmiotów? Jeżeli rząd zacznie pomagać wszystkim spółkom wciągniętym w wir karuzeli podatkowej może okazać się, że zrobi sie jeszcze większy galimatias. Z drugiej strony, w ten sposób można ugotować większość firm. Spółki najpierw odliczą VAT, następnie będę musiały go oddać. Oczywiście dopiero po tym jak KASa wyłapie przestępców, a sądy po latach procesu uprawomocnią wyrok. Jak jeszcze takich wyroków zbierze się kilka... Okaże się, że przestępcy znaleźli sposób na pozbycie się spółek, które nie chcą współpracować poprzez... robienie u nich zakupów na lipnych kwitach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane