statystyki

Budowle na potrzeby gazoportu są bez podatku

autor: Łukasz Zalewski13.03.2018, 20:00
W ustawie podatkowej nie ma definicji „budowli infrastruktury portowej” oraz „budowli zapewniających dostęp do portów i przystani morskich”.

W ustawie podatkowej nie ma definicji „budowli infrastruktury portowej” oraz „budowli zapewniających dostęp do portów i przystani morskich”.źródło: ShutterStock

Infrastruktura portowa jest zwolniona z podatku od nieruchomości, nawet jeśli została udostępniona tylko uprawnionym podmiotom – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki będącej zarządcą dwóch portów. Wybudowała ona na terenie portu morskiego w Świnoujściu infrastrukturę na potrzeby gazoportu. Wszystkie obiekty budowlane wchodzące w skład tej infrastruktury znajdują się w granicach portu morskiego i są z nim związane. Spółka oddała je w dzierżawę. Spór sprowadzał się do tego, czy są one zwolnione z podatku od nieruchomości.

Spółka powoływała się na art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z nim zwolnione z podatku są budowle infrastruktury portowej, budowle infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich oraz zajęte pod nie grunty.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane