statystyki

Budowle na potrzeby gazoportu są bez podatku

autor: Łukasz Zalewski13.03.2018, 20:00
W ustawie podatkowej nie ma definicji „budowli infrastruktury portowej” oraz „budowli zapewniających dostęp do portów i przystani morskich”.

W ustawie podatkowej nie ma definicji „budowli infrastruktury portowej” oraz „budowli zapewniających dostęp do portów i przystani morskich”.źródło: ShutterStock

Infrastruktura portowa jest zwolniona z podatku od nieruchomości, nawet jeśli została udostępniona tylko uprawnionym podmiotom – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki będącej zarządcą dwóch portów. Wybudowała ona na terenie portu morskiego w Świnoujściu infrastrukturę na potrzeby gazoportu. Wszystkie obiekty budowlane wchodzące w skład tej infrastruktury znajdują się w granicach portu morskiego i są z nim związane. Spółka oddała je w dzierżawę. Spór sprowadzał się do tego, czy są one zwolnione z podatku od nieruchomości.

Spółka powoływała się na art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z nim zwolnione z podatku są budowle infrastruktury portowej, budowle infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich oraz zajęte pod nie grunty.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane