VAT: Preferencja tylko dla sprzedaży programu przez twórcę

autor: Łukasz Zalewski12.03.2018, 19:00
Sąd kasacyjny nie wykluczył, że podatnik nabywający kod programistyczny również mógłby korzystać z preferencyjnej stawki VAT, ale tylko wtedy, gdyby dodał własny element twórczy.

Sąd kasacyjny nie wykluczył, że podatnik nabywający kod programistyczny również mógłby korzystać z preferencyjnej stawki VAT, ale tylko wtedy, gdyby dodał własny element twórczy.źródło: ShutterStock

Programista komputerowy nie ma prawa do stawki 8 proc. VAT, gdy zamawia kody u podwykonawców – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika VAT, który tworząc programy komputerowe i strony internetowe, czasem podzleca podwykonawcom, na podstawie umów o dzieło, wykonanie części kodu programistycznego (utworu). Programiści przenoszą następnie na niego prawa do wytworzonych kodów.

Podatnik sprzedaje potem programy (udziela licencji) oraz abonamenty na korzystanie z portali internetowych – zarówno wytworzone przez siebie samego, jak i z pomocą podwykonawców. Jest jedynym sprzedawcą, bez względu na to, czy sam napisał kod do programu, czy korzystał z usług podwykonawców.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane