statystyki

VAT: Preferencja tylko dla sprzedaży programu przez twórcę

autor: Łukasz Zalewski12.03.2018, 19:00
Sąd kasacyjny nie wykluczył, że podatnik nabywający kod programistyczny również mógłby korzystać z preferencyjnej stawki VAT, ale tylko wtedy, gdyby dodał własny element twórczy.

Sąd kasacyjny nie wykluczył, że podatnik nabywający kod programistyczny również mógłby korzystać z preferencyjnej stawki VAT, ale tylko wtedy, gdyby dodał własny element twórczy.źródło: ShutterStock

Programista komputerowy nie ma prawa do stawki 8 proc. VAT, gdy zamawia kody u podwykonawców – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika VAT, który tworząc programy komputerowe i strony internetowe, czasem podzleca podwykonawcom, na podstawie umów o dzieło, wykonanie części kodu programistycznego (utworu). Programiści przenoszą następnie na niego prawa do wytworzonych kodów.

Podatnik sprzedaje potem programy (udziela licencji) oraz abonamenty na korzystanie z portali internetowych – zarówno wytworzone przez siebie samego, jak i z pomocą podwykonawców. Jest jedynym sprzedawcą, bez względu na to, czy sam napisał kod do programu, czy korzystał z usług podwykonawców.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane