statystyki

Ewidencja udzielonej przez wspólnika pożyczki odbywa się za pomocą konta Pozostałe rozrachunki

autor: Halina Zabrocka02.03.2018, 08:37; Aktualizacja: 02.03.2018, 09:17
Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów

Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałówźródło: ShutterStock

Czy dopłata do kapitału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przeznaczona na sfinansowanie działań inwestycyjnych, dokonana przez jednego ze wspólników na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników (przy równoczesnym zwolnieniu pozostałych wspólników z obowiązku jej wniesienia), będzie stanowić przychód podatkowy dla spółki? Jak ująć taką dopłatę w ewidencji księgowej spółki?

Dopłaty do kapitału cechują się dużą elastycznością, ponieważ wspólnicy mogą z nich korzystać w dowolnym czasie i w niezbędnej kwocie. Poza tym są tańsze i mniej sformalizowane, np. w porównaniu z pożyczką czy kredytem. Ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1577 ze zm.; dalej: k.s.h.) nie określa celów, na które mogą być przeznaczone. Co do zasady służą one powiększeniu majątku spółki w celu zwiększenia efektywności jej działania i mogą być wykorzystane na sfinansowanie bieżącej działalności, planowanych inwestycji, ale również na pokrycie strat powstałych w wyniku jej wcześniejszej działalności.

Jednak dopłaty do kapitału są możliwe jedynie wówczas, gdy przewiduje je umowa spółki. Jeżeli nie zakłada ona takiej możliwości, to najpierw wspólnicy powinni ją zmienić. Zmiana umowy spółki wymaga wpisu do KRS. Dopiero wówczas zgromadzenie wspólników może podjąć uchwałę o zobowiązaniu wspólników do wniesienia dopłat do kapitału w wysokości nieprzekraczającej maksymalnego poziomu dopłat określonego w umowie spółki.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane