Ministerstwo Finansów ostrzega, że za sprzedaż na portalach internetowych smartfonów i tabletów bez faktur mogą grozić sankcje VAT. Resort zapowiada też, że będzie wysyłać takim sprzedawcom sms-y i e-maile.
MF prześwietliło serwisy aukcyjne, a zwłaszcza oferty sprzedaży elektroniki. Okazało się, że część sprzedawców, podatników VAT, oferuje nowe towary (np. telefony komórkowe i tablety) z informacją, że nie wystawia faktury. Może to być niezgodne z przepisami. W związku z tym fiskus będzie kontaktować się z takimi podatnikami i prosić o wyjaśnienie, dlaczego nie wystawiają faktur.
Informacje ze skarbówki nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku. Pytania i wątpliwości trzeba kierować do swojego urzędu skarbowego.
W specjalnym komunikacie, opublikowanym wczoraj na swojej stronie internetowej, MF przypomniało, że podatnik musi wystawić fakturę, jeśli sprzedaje towar lub świadczy usługi na rzecz innych podatników VAT, a także gdy przed dostawą otrzyma całość lub część zapłaty. Dokument trzeba wystawić nie później niż do 15. dnia kolejnego miesiąca po sprzedaży.
Natomiast jeśli podatnik sprzedaje towar konsumentowi, a więc osobie, która nie prowadzi działalności, to fakturę trzeba wystawić jedynie w przypadku, gdy kupujący jej zażąda. Nie musi jednak prosić o dokument od razu – ma na to trzy miesiące. Jeśli kupujący zażąda dokumentu w tym samym miesiącu, w którym kupił telefon, sprzedawca musi ją wystawić do 15. dnia kolejnego miesiąca. Jeśli nabywca poprosił o fakturę później, sprzedawca ma 15 dni na jej dostarczenie.
Resort przypomina też, że podatnicy, u których wartość sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 200 tys. zł, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.