Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza przepisy umożliwiające ministrowi finansów publikację danych podatkowych podatników. Dotyczy to tych podatników, których przychody w ubiegłym roku przekroczyły kwotę określoną w złotych, której wartość przekracza równowartość 50 mln euro oraz płatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej.

Z dniem 1 stycznia 2018 r. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 24 listopada 2017 r. nałożyła na ministra finansów obowiązek podawania do publicznej wiadomości danych niektórych podatników. Mają one być upubliczniane w Biuletynie Informacji Publicznej co roku, do 30 września. Chodzi o dane zawarte w zeznaniach podatkowych złożonych za rok podatkowy, który zakończył się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podania danych podatników do publicznej wiadomości według stanu na pierwszy dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dane mają być podane publicznie.

Nowelizacja nałożyła na ministra finansów obowiązek podawania danych dotyczących podatkowych grup kapitałowych, bez względu na wysokość osiąganych przez nie przychodów, oraz innych podatników, którzy osiągnęli przychody o wartości przekraczającej 50 mln euro.

Upublicznione mogą być też dane podatników innych niż podatkowe grupy kapitałowe, które dotyczą procentowego udziału kwoty podatku dochodowego w zysku brutto wykazanym w sprawozdaniu finansowym.

Nowelizacja precyzuje zakres danych podatnika podlegających upublicznieniu.

Podatnik, którego dane zostały upublicznione, może złożyć do ministra finansów wniosek o usunięcie lub sprostowanie danych. Wniosek ten musi zawierać – poza danymi podatnika – również uzasadnienie. Minister finansów może odmówić sprostowania, jeżeli skutkowałoby ono niezgodnością ujawnionych danych ze stanem faktycznym.

Dane podatnika podlegające upublicznieniu podlegają aktualizacji i są publikowane przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały opublikowane.
Omawiane przepisy mają zastosowanie od roku podatkowego, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2018 r. i zakończy się po 31 grudnia 2017 r. Stosuje się je do danych podatników zawartych w zeznaniach złożonych za lata podatkowe, które rozpoczęły się przed 1 stycznia 2018 r. Podanie tych danych nastąpi do 30 września 2018 r.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, upublicznienie danych ma się przyczynić do skuteczniejszego wypełniania przez podatników ich zobowiązań podatkowych. Ponadto nowelizacja ta to efekt prowadzonych w Unii Europejskiej prac nad zmianą dyrektywy 2013/34/UE w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylającej dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG, w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały. Zmiany we wskazanej dyrektywie mają na celu wprowadzenie kontroli nad tym, czy najwięksi podatnicy płacą podatki tam, gdzie osiągają zyski.

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku oraz doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców.