statystyki

CIT: Problemy z ustalaniem rynkowej zdolności kredytowej

autor: Marek Smakuszewski19.02.2018, 19:00
Do końca 2017 r. restrykcjom podatkowym podlegały wyłącznie odsetki od kredytów zaciągniętych od podmiotów powiązanych.

Do końca 2017 r. restrykcjom podatkowym podlegały wyłącznie odsetki od kredytów zaciągniętych od podmiotów powiązanych.źródło: ShutterStock

Obowiązujące od 2018 r. nowe przepisy dotyczące kosztów finansowania dłużnego mogą sprawiać spore kłopoty podatnikom CIT. Szczególną uwagę warto zwrócić na tzw. małą klauzulę cen transferowych.

Nowelizacja ustawy o CIT wprowadziła od 2018 r. nowe istotne przepisy dotyczące uznawania kosztów finansowania dłużnego. Przede wszystkim, wprowadzono nową konstrukcję niedostatecznej kapitalizacji oraz wskazano na nowo jej skutki podatkowe. Przypomnijmy, że niedostateczna kapitalizacja (cienka kapitalizacja) oznacza sytuację, w której działalność gospodarcza podatnika CIT finansowana jest kredytami, pożyczkami, obligacjami lub innymi instrumentami dłużnymi, a nie wkładami wniesionymi przez wspólników na kapitał zakładowy lub inne fundusze tworzące kapitały własne (np. kapitały zapasowe). Konsekwencją podatkową niedostatecznej kapitalizacji może być konieczność nieuznania części wydatków finansowych, a zwłaszcza odsetek poniesionych w związku z korzystaniem z tych instrumentów dłużnych, za koszty podatkowe.

Do końca 2017 r. restrykcjom podatkowym podlegały wyłącznie odsetki od kredytów (pożyczek itp.) zaciągniętych od podmiotów powiązanych. Od 2018 r. zgodnie ze znowelizowanym art. 15c ustawy o CIT, restrykcjom mogą podlegać koszty finansowania dłużnego związane z zaciągnięciem kredytów (pożyczek itp.) uzyskanych z wszelkich źródeł, nie tylko od podmiotów powiązanych. W grę wchodzą zatem także kredyty (pożyczki) zaciągnięte w bankach lub uzyskane od jakichkolwiek podmiotów niepowiązanych.

Ponadto rozszerzono katalog kosztów finansowania dłużnego, które mogą podlegać restrykcjom. Oprócz odsetek zapłaconych wskazano w nim, w szczególności, odsetki skapitalizowane lub ujęte w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, opłaty, prowizje, premie, część odsetkową raty leasingowej, kary i opłaty za opóźnienie w zapłacie zobowiązań oraz koszty zabezpieczenia zobowiązań, w tym koszty pochodnych instrumentów finansowych, niezależnie na rzecz kogo zostały one poniesione. Katalog nie jest więc zamknięty. Ograniczeniom w zakresie uznania za koszty podatkowe podlega nadwyżka zsumowanych kosztów finansowania dłużnego ponad 30 proc. zysku operacyjnego EBIDTA (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań, podatków i amortyzacji).

Z kosztów uzyskania przychodu nie trzeba wyłączać tak obliczonej nadwyżki do wysokości 3 mln zł w skali roku. Oznacza to, że nowe przepisy dotyczą raczej podatników o dużej skali działalności.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane