statystyki

Spółki nie mają własności prywatnej. Powinny płacić podatek według najwyższej stawki

autor: Łukasz Zalewski14.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 14.02.2018, 07:42
biznes, firma, praca

"Wyrok TK zapadł w konkretnym stanie faktycznym – odnosił się do osób fizycznych i w tym kontekście z pewnością jest słuszny"źródło: ShutterStock

- Nawet jeśli część jej majątku nie jest faktycznie wykorzystywana w działalności gospodarczej, to nie ma to znaczenia na gruncie podatku od nieruchomości - mówi dr. hab. Rafał Dowgierw rozmowie z DGP.

Zapadły już pierwsze wyroki sądów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2017 r. (sygn. akt SK 13/15) w sprawie podatku od nieruchomości należących do przedsiębiorców, ale wykorzystywanych do celów prywatnych. Przykładem są orzeczenia WSA w Rzeszowie z 23 stycznia br. (sygn. akt I SA/Rz 729/17) i WSA w Poznaniu z 17 stycznia 2018 r. (sygn. akt I SA/Po 755-7/17). Dotyczyły one jednak spółek, a nie indywidualnych przedsiębiorców. Czy zgadza się pan z tezą, że rozstrzygnięcie TK ma zastosowanie również w odniesieniu do spółek?

Nie. Wyrok TK zapadł w konkretnym stanie faktycznym – odnosił się do osób fizycznych i w tym kontekście z pewnością jest słuszny. Osoby fizyczne mogą, ale nie muszą być przedsiębiorcami. W przypadku spółek prawa handlowego taki dualizm nie występuje, ponieważ są one tworzone zasadniczo w celu wykonywania działalności gospodarczej. Spółka z o.o. powołana w celu prowadzenia działalności gospodarczej nie może mieć innego majątku „prywatnego”. Nawet jeśli część jej majątku nie jest faktycznie wykorzystywana w działalności gospodarczej, to nie ma to znaczenia na gruncie podatku od nieruchomości.

Taka jest istota konstrukcji wynikająca z art. 1a ust. 1 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ponadto należy zauważyć, że wspomniane wyroki sądów wojewódzkich zacierają granicę pomiędzy dwoma różnymi pojęciami: „związanie” oraz „zajęcie” na prowadzenie działalności gospodarczej. Wyłącznie w tym drugim przypadku przyjmuje się, że przedmiot opodatkowania musi być faktycznie wykorzystywany do działalności gospodarczej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane