Podatek od sprzedaży nieruchomości po śmierci małżonka. Ministerstwo potwierdza orzeczenie NSA

autor: Patrycja Dudek12.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.02.2018, 08:33
NSA zwrócił też uwagę na to, że podejście zaproponowane przez fiskusa prowadziłoby do nierówności w opodatkowaniu.

NSA zwrócił też uwagę na to, że podejście zaproponowane przez fiskusa prowadziłoby do nierówności w opodatkowaniu.źródło: ShutterStock

Nie trzeba czekać pięć lat od śmierci małżonka, żeby sprzedać bez podatku nieruchomość kupioną wspólnie przed laty – potwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.

Spór w tej sprawie przesądził już na korzyść podatników Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 2/17).

Chodzi o sytuację, w której małżonkowie wspólnie kupują lub budują np. dom, w którym mieszkają (łączy ich wspólność majątkowa). Po upływie pięciu lat wolno im go sprzedać bez podatku dochodowego. Sytuacja komplikuje się, gdy jedno z nich umiera, a drugie dziedziczy połowę (przy założeniu, że nie mieli dzieci).

Fiskus przez lata forsował pogląd, że w takiej sytuacji żyjący małżonek nabywa połowę nieruchomości i jeśli chce sprzedać dały dom bez podatku, to musi odczekać ze zbyciem kolejne pięć lat.

Takie podejście komplikowało życie podatnikom, zwłaszcza osobom starszym, dla których każdy kolejny rok czekania ze zbyciem nieruchomości był niedogodnością.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • propaganda(2018-02-16 21:15) Zgłoś naruszenie 03

  Tanie-taxi.com Najtańsza taksówka Warszawa Tanie taxi Warszawa Tanie-taxi.com

  Odpowiedz
 • ML(2018-02-13 22:01) Zgłoś naruszenie 50

  Szanowna Pani Patrycjo Właśnie nie powinniście operować skrótami, bo nie każdy czytający Gazetę Prawną ma przygotowanie prawnicze. Jak się okazuje również nie każdy redaktor w Gazecie Prawnej ma przygotowanie prawnicze...

  Odpowiedz
 • ML(2018-02-12 21:58) Zgłoś naruszenie 92

  Redakcjo, kto Wam pisze te artykuły... To jest Gazeta PRAWNA? Od kiedy to małżonek dziedziczy po zmarłym małżonku cały spadek, jeśli nie mieli dzieci? Kodeks Cywilny się zmienił? Niech Wam te tekst w Gazecie Prawnej sprawdzi jakiś prawnik, zanim podacie je do publicznej wiadomości.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wujek dobra rada(2018-02-12 12:33) Zgłoś naruszenie 48

  Weź pigułkę, weź pigułkę...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-02-12 11:08) Zgłoś naruszenie 117

  To czemu fiskus jeszcze nie siedzi ? Że co , że nie wiedział ? To czemu nie zapytał w NSA jeszcze wtedy , zanim zaczął kraść ? A tak w ogóle , to ilu prawników on zatrudnia ? I gdzie jest lista tych prawników ? I ich zakresy czynności ??? I ich indywidualne wyniki pracy , u niego , na przestrzeni ostatnich ca 30 lat - z VAT-em na czele ??? I ile nominalnie wzięli za to kasy ??? I w takim razie , skąd te różnice w saldach , co wszyscy wiedzą , a oni też fernsztejen ??? Itd. , itp ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane