Resort finansów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najmniejszym przedsiębiorcom i udostępnia darmową aplikację do tworzenia i wysyłki plików w ramach jednolitego pliku kontrolnego.

Mikro przedsiębiorcy to ostania grupa, która musi wdrożyć struktury jednolitego pliku kontrolnego. Charakteryzuje ją ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 104 aktu, za mikro przedsiębiorcę uważa się podmiot, który spełnia dwa warunki. Po pierwsze, w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie nie więcej niż 10 pracowników. Po drugie, w tym samym okresie osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła tej kwoty.

1 stycznia 2018 roku podmioty te dołączyły do grona firm, które muszą przesyłać plik JPK_VAT zawierający ewidencję zakupu i sprzedaży. 1 lipca tego roku, będą one także zobowiązane do wysyłki także innych danych w ramach JPK na żądanie skarbówki. Chodzi między innymi o struktury tj. faktury czy magazyn. Najbliższy istotny termin dla mikro firm to 26 lutego. Do tego czasu należy przesłać pierwszy plik JPK_VAT z za styczeń 2018 roku.

E-mikrofirma już działa

„Zgodnie z zapowiedzią udostępniliśmy darmowe narzędzie, za pośrednictwem którego mikrofirmy będą mogły sporządzić i przesłać Jednolity Plik Kontrolny. Dodatkowo uruchamiamy infolinię dla przedsiębiorców, która dedykowana będzie JPK" – poinformował minister Banaś w komunikacie na stronie Ministerstwa Finansów. Resort uruchomił bowiem aplikację za pośrednictwem której najmniejsi przedsiębiorcy mogą przesłać plik JPK_VAT. Aplikacja e-mikrofirma znajduje się tutaj. Aplikacja desktopowa e-mikrofirma umożliwia wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu i tworzenie ewidencji VAT, które pozwalają na generowanie, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie plików JPK_VAT do systemu MF.

„Podatnicy nie muszą korzystać z usług biur rachunkowych lub płatnych programów księgowych. Przygotowana przez nas aplikacja jest łatwa w obsłudze i dostępna dla wszystkich bez jakichkolwiek opłat „– zapewnił wicedyrektor Departamentu Poboru Podatków w MF Zbigniew Wiliński.

Dzięki nowej aplikacji podatnicy automatycznie wygenerują JPK_VAT (na bazie ewidencji VAT), wyślą go do Ministerstwa Finansów oraz pobiorą Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).