statystyki

Sprzedaż nieruchomości: Odsetki to zawsze przychód z innego źródła

autor: Patrycja Dudek23.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 23.01.2018, 08:37
prawo

NSA stwierdził, że odsetki nie są przychodem ze zbycia nieruchomości wykupionej przez miasto, ale wynagrodzeniem za opóźnienie w wykupie.źródło: ShutterStock

Kto sprzeda nieruchomość po upływie pięciu lat od nabycia, nie ma przychodu, ale musi się podzielić z fiskusem oprocentowaniem, które dostanie za opóźnienie w zapłacie ceny – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, któremu miasto wypłaciło ponad milion złotych tytułem wykupu udziału w prawie własności nieruchomości. Kwota ta obejmowała zarówno cenę, jak i odsetki za zwłokę. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1073 ze zm.) pozwala właścicielowi żądać odsetek, jeśli roszczenie o wykup nie zostanie zrealizowane w ciągu sześciu miesięcy od złożenia wniosku.

Mężczyzna chciał mieć pewność, że nie zapłaci podatku. Złożył wniosek o interpretację indywidualną. Wyjaśnił, że właścicielem udziału stał się już w 2000 r. i odsprzedał go miastu po upływie pięciu lat od nabycia.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane