statystyki

Sprzedaż nieruchomości: Odsetki to zawsze przychód z innego źródła

autor: Patrycja Dudek23.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 23.01.2018, 08:37
prawo

NSA stwierdził, że odsetki nie są przychodem ze zbycia nieruchomości wykupionej przez miasto, ale wynagrodzeniem za opóźnienie w wykupie.źródło: ShutterStock

Kto sprzeda nieruchomość po upływie pięciu lat od nabycia, nie ma przychodu, ale musi się podzielić z fiskusem oprocentowaniem, które dostanie za opóźnienie w zapłacie ceny – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, któremu miasto wypłaciło ponad milion złotych tytułem wykupu udziału w prawie własności nieruchomości. Kwota ta obejmowała zarówno cenę, jak i odsetki za zwłokę. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1073 ze zm.) pozwala właścicielowi żądać odsetek, jeśli roszczenie o wykup nie zostanie zrealizowane w ciągu sześciu miesięcy od złożenia wniosku.

Mężczyzna chciał mieć pewność, że nie zapłaci podatku. Złożył wniosek o interpretację indywidualną. Wyjaśnił, że właścicielem udziału stał się już w 2000 r. i odsprzedał go miastu po upływie pięciu lat od nabycia.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane