statystyki

Nieruchomości: Najważniejsze podatkowe rozstrzygnięcia w 2017 roku

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski09.01.2018, 10:35; Aktualizacja: 09.01.2018, 10:51
nieruchomości-kredyt hipoteczny-mieszkanie

Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą.źródło: ShutterStock


W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają.

Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Przy opisach poszczególnych doniosłych spraw – tam, gdzie było to możliwe – zwracamy uwagę również na linie orzecznicze, jakie ukształtowały się przed zapadnięciem lub po zapadnięciu opisywanego rozstrzygnięcia trybunału lub sądu.

O zapłacie zaległości w formie nieruchomości

TRYBUNAŁ SPRAWIEDLIWOŚCI UE: sygn. C-36/16 Wyrok TSUE z 11 maja 2017 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

O CO TOCZYŁ SIĘ SPÓR: Spółka Posnania Investment miała zaległość w opłacie adiacenckiej, którą uregulowała w ten sposób, że przeniosła własność nieruchomości na gminę. Skorzystała więc z możliwości, jaką daje art. 66 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.; dalej: ordynacja podatkowa). Pozwala on przenieść własność rzeczy lub praw majątkowych na Skarb Państwa lub gminę (w przypadku podatków lokalnych) i w ten sposób uregulować zaległość podatkową. Do sfinalizowania transakcji potrzebna jest zgoda fiskusa. Jeżeli jej udzieli, to podatnik zawiera umowę z właściwym organem administracji – w przypadku podatków lokalnych (np. od nieruchomości) jest to wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Spór toczył się o to, czy w przypadku transakcji przeniesienia nieruchomości na rzecz gminy trzeba jeszcze naliczyć VAT. Fiskus uznał, że spółka będzie musiała go zapłacić, bo przenosząc własność nieruchomości, dokonała odpłatnej dostawy towarów. Firma nie zgadzała się z tym.

ROZSTRZYGNIĘCIE: TSUE uznał, że przekazanie majątku (np. nieruchomości) na zaległość podatkową nie jest odpłatną dostawą towarów, chyba że przy nabyciu tego majątku podatnik odliczył VAT. Trybunał powołał się na art. 16 dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE z 2006 r. L 347, s. 1), z którego wynika, że odpłatną dostawą jest wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika (lub jego pracowników), przekazywanych nieodpłatnie lub przeznaczanych do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od nich został odliczony. Celem niezwiązanym z działalnością gospodarczą jest np. uregulowanie zaległości podatkowej. Trybunał wyjaśnił, że z odpłatną dostawą towarów mamy do czynienia wtedy, gdy przeniesieniu własności towarów towarzyszy świadczenie wzajemne. W przypadku przeniesienia nieruchomości na zaległość mamy do czynienia ze świadczeniem jednostronnym, bo organ podatkowy niczego firmie nie świadczy. TSUE wyjaśnił też, że skoro transakcja nie jest odpłatna, to nie jest objęta VAT. Jeśli jednak podatnik przy nabyciu lub wytworzeniu rzeczy odliczył podatek naliczony, to w przypadku zapłaty za zaległość tą rzeczą będzie musiał zapłacić VAT, bo inaczej znalazłby się w lepszej sytuacji (dwa razy uniknąłby daniny).

PODSUMOWANIE: Podatnicy mają obecnie jasną sytuację, jeśli chcą uregulować swoje długi podatkowe, przenosząc na organ, np. nieruchomość.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor (2018-01-09 17:28) Zgłoś naruszenie 40

    Liczba sporów Sądowych wzrasta gdyż juz nawet dzieci dzieci muszą zakładać sprawy przez kuratorów aby uciec od złych spadków.!! I Mafia prawnicza nic z tymi przepisami nie robi bo na tym żeruje!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane