statystyki

Zapłata u agenta pośrednictwa finansowego bez ryzyka odrzucenia skargi

autor: Patrycja Dudek23.01.2018, 19:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Co do zasady, na złożenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego jest 30 dni.źródło: ShutterStock

Podatnik, który ureguluje sądowy wpis w agencji pośrednictwa finansowego, nie musi się martwić, kiedy pieniądze trafią na rachunek bankowy sądu. Liczy się data stempla.

To sedno wczorajszej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Siedmiu sędziów stwierdziło, że klienci agencji pośrednictwa finansowego nie mogą być dyskryminowani względem klientów banków i poczty, skoro opłaty można uiszczać we wszystkich placówkach działających na podstawie ustawy o usługach płatniczych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2003), a więc figurujących w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego.

To oznacza, że podatnik, który uiści wpis sądowy, korzystając z usług pośrednika, nie może ponosić ryzyka i odpowiedzialności za opóźnioną realizację zlecenia. – W przeciwnym wypadku doszłoby do zamknięcia podatnikom drogi do sądów – wyjaśnił sędzia Jan Rudowski.

Dotychczas część sądów odrzucała skargi podatników, którzy płacili wpisowe za pośrednictwem agencji finansowych np. ostatniego dnia wyznaczonego terminu. Gdy płacili w banku lub na poczcie, nie było problemu. Z orzecznictwa NSA i Sądu Najwyższego wynika bowiem, że w takich sytuacjach liczy się data zlecenia, a nie uznania środków na rachunku sądu.

Inaczej było jednak z wpłatami w agencjach pośrednictwa finansowego. W tej sprawie orzecznictwo było przez lata rozbieżne, co powodowało nierówne traktowanie podatników.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane