statystyki

Cena mieszkania wyższa od rynkowej? Fiskus i tak oszacuje przychód ze sprzedaży

autor: Patrycja Dudek15.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 15.01.2018, 07:46
nieruchomość

Mężczyzna sprzedał mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia, ale nie martwił się o podatek dochodowy, bo oświadczył, że wyda pieniądze na cel mieszkaniowy.źródło: ShutterStock

Fiskus musi oszacować przychód ze sprzedaży mieszkania także wtedy, gdy cena podana w akcie notarialnym jest zdecydowanie wyższa od rynkowej – wynika z wyroku NSA.

Organ podatkowy tłumaczył w tej sprawie, że akt notarialny jest dokumentem urzędowym i że w związku z tym podana w nim cena korzysta z domniemania prawdziwości. Sędzia NSA Zbigniew Romała zwrócił jednak uwagę na to, że fiskus nie sięga po ten argument, gdy podatnik zaniży cenę nieruchomości. Dlaczego więc powołuje się na nią w odwrotnej sytuacji? – pytał sędzia retorycznie.

Spór toczył z fiskusem mężczyzna, który sprzedał byłej żonie 50 proc. udziałów w mieszkaniu. Cena wynikająca z aktu notarialnego była bardzo wysoka – ponad 700 tys. zł. Za taką kwotę można kupić apartament w dobrej dzielnicy, a nie połowę mieszkania w starym budownictwie, na dodatek bez balkonu.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane