Cena mieszkania wyższa od rynkowej? Fiskus i tak oszacuje przychód ze sprzedaży

autor: Patrycja Dudek15.01.2018, 07:20; Aktualizacja: 15.01.2018, 07:46
nieruchomość

Mężczyzna sprzedał mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia, ale nie martwił się o podatek dochodowy, bo oświadczył, że wyda pieniądze na cel mieszkaniowy.źródło: ShutterStock

Fiskus musi oszacować przychód ze sprzedaży mieszkania także wtedy, gdy cena podana w akcie notarialnym jest zdecydowanie wyższa od rynkowej – wynika z wyroku NSA.

Organ podatkowy tłumaczył w tej sprawie, że akt notarialny jest dokumentem urzędowym i że w związku z tym podana w nim cena korzysta z domniemania prawdziwości. Sędzia NSA Zbigniew Romała zwrócił jednak uwagę na to, że fiskus nie sięga po ten argument, gdy podatnik zaniży cenę nieruchomości. Dlaczego więc powołuje się na nią w odwrotnej sytuacji? – pytał sędzia retorycznie.

Spór toczył z fiskusem mężczyzna, który sprzedał byłej żonie 50 proc. udziałów w mieszkaniu. Cena wynikająca z aktu notarialnego była bardzo wysoka – ponad 700 tys. zł. Za taką kwotę można kupić apartament w dobrej dzielnicy, a nie połowę mieszkania w starym budownictwie, na dodatek bez balkonu.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane