Ogromny bałagan z foliówkami. Handlowcy omijają fiskusa

autor: Agnieszka Pokojska04.01.2018, 07:47; Aktualizacja: 05.01.2018, 13:54
reklamówka, siatka, zakupy

Każdy sklep postępuje inaczej. Jedne naliczają opłatę, inne nie, jedne doliczają do niej VAT, inne pobierają tylko 20 gr, czyli tyle, ile wynosi minimalna wysokość opłaty od lekkiej torby o grubości między 15 a 50 mikrometrów.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy albo nie naliczają opłaty recyklingowej, a tym samym i VAT od niej, albo sprzedają grubsze torby wielokrotnego użytku. Zamieszanie jest też z podatkiem dochodowym i ryczałtem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • gosc(2018-01-04 11:07) Zgłoś naruszenie 582

    Jak zwykle w Polsce przedsiebiorca musi mieć pod górkę. Prosta sprzedaż torebki foliowej za 20 groszy powoduje 10 interpretacji, bo przecież przepis w tym kraju nie moze być prosty bo i po co. Jak wtedy karać przedsiębiorców drogi US ?

    Odpowiedz
  • Valdemort(2018-01-05 09:27) Zgłoś naruszenie 220

    sejmowi prawnicy to potomkowie gumofilców, mają stolec zamiast mózgu

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OLEG(2018-01-04 14:13) Zgłoś naruszenie 183

    pAMIETAM OBIETNICE ZE TORBY BEDA PAPIEROWE ZE BEDA WIELOKROTNEGO UZYTKU PAMIETAM ZE MIALY BYC ZA DARMO A TAK JESTESMY OKLAMYWANI ABY DO NASTEPNYCH WYBOROW TO BEDZIE MOZNA KLAMAC

    Odpowiedz
  • zenon(2018-01-06 08:28) Zgłoś naruszenie 50

    Tu nie chodzi o ekologię tylko o duży przychód budżetu państwa. Jak na razie im to cienko idzie,bo ta cena jest zaporowa.

    Odpowiedz
  • Edek(2018-01-04 15:52) Zgłoś naruszenie 42

    Do gościu la la la: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/6Wwm/content/opodatkowanie-vat-sprzedazy-toreb-na-zakupy-z-tworzyw-sztucznych?redirect=http%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_dNH3%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_9Jwz__column-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_6Wwm_

    Odpowiedz
  • gosciu la la la(2018-01-04 12:11) Zgłoś naruszenie 43

    Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd! "Według Ministerstwa Finansów opłata recyklingowa musi być wliczana do podstawy opodatkowania VAT. Powinna być też ewidencjonowana w kasie fiskalnej i przez to wykazana na paragonie. Zdaniem MF nie ma konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej, można ją wykazywać łącznie z należnością za siatkę." Poproszę o źródło gdzie MF tak napisało, że opłata musi być wykazana na paragonie? Wg. Krajowej Informacji Podatkowej(link na końcu) Sprzedaż toreb musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Tak aby później, na podstawie tej ewidencji, można było obliczyć opłatę recyklingową do zapłaty. Ale opłata recyklingowa nie musi być wykazana na paragonie. Więc jak najbardziej prawidłowa jest pozycja na paragonie: reklamówka - 20 gr A Sprawdzone info, potwierdziłem to nawet telefonem do KIS http://www.kis.gov.pl/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/W24v/content/opodatkowanie-vat-sprzedazy-toreb-na-zakupy-z-tworzyw-sztucznych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • btr(2018-01-07 18:00) Zgłoś naruszenie 40

    Przepisy muszą być proste to nie będzie takiego szumu o byle grosze. i bezpłatna informacja wyjaśniająca ( broszury darmowe) tyle bzdur drukują a ważnych rzeczy w prostej formie przekazu nie ma. A nie karać za to że ktoś nie wie bo i skąd.

    Odpowiedz
  • mła(2018-01-05 10:01) Zgłoś naruszenie 12

    Przecież te paragony się zgadzają. Towar wyszczególniony w kwocie brutto dla klienta a na koniec dopisane ile w tej kwocie naliczono podatku VAT. Gdyby było jak piszecie to towar opodatkowany 5% podatkiem również byłby nie policzony. Po prostu nie umiecie czytać paragonów.

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2018-01-06 15:35) Zgłoś naruszenie 12

    Niestety kretyńskie pomysły eurokratów zalewają z wolna niczym szambo całą Europę, siejąc zamęt i zniszczenie. Po pierwsze należałoby zakazać jakiegokolwiek rozdawnictwa, bo obecnie nie widzę powodu dla którego nie mógłbym stanąć na ulicy i rozdawać tych nieszczęsnych torebek płacą za każdego klienta. Mogę też płacić część z tych 25 gr. kto mi zabroni? Po drugie w świecie gdzie w folię pakuje się chleb, mięso, cegły, gwoździe, sianokiszonkę... Ba, nawet śmieci! Wojna z foliówkami w sklepach jest śmieszna. Jeszcze zabawniejsze jest to, że przy artykułach sprzedawanych luzem (nie w zafoliowanych opakowaniach [sic!] ) leżą w rolce torebki z folii w które mogę włożyć swoje bułki, kiszone ogórki, orzechy, itp. Od czasu "ery płatnych reklamówek" zacząłem po prostu korzystać z tamtych wkładając jedna w drugą (są niestety strasznie gó...ne). Efekt jest przewidywalny, zamiast płatnej przy kasie, biorę sześć darmowych z rolki. W zasadzie macie czego chcieliście, zmiana jest na niekorzyść, zużywam jeszcze więcej tych z najcieńszej folii. Wymyślajcie dalej swoje socjalistyczne "usprawnienia", lata spędzone w PRL-owskiej głupawce nauczyły ludzi jakoś sobie radzić z kretynizmami władzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aniechto(2018-01-11 09:44) Zgłoś naruszenie 10

    No i się zaczęło. Na targowiskach w Strzelcach Opolskich kontrolerzy nakładają kary po 4 tys złotych za niepobieranie opłaty recyklingowej przy sprzedaży guzików w woreczku...

    Odpowiedz
  • Mariusz(2018-01-10 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Na jakiej podstawie będzie wyliczana kwota opłaty rcyklingowej. Faktur zakupu czy raportu sprzedaży z kasy? Nie wszyscy je mają

    Odpowiedz
  • barba(2018-01-30 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam pytanie Jestem zwolniona z vat i mam kasę fiskalną jaka powinnam pobierać opłatę recyklingową za reklamówkę 20 gr czy z vatem 25.gr.Jestem ryczałtowcem .Pisałam do KIS ale odpowiedzieli ogólnie cytując ustawę i w dalszym ciągu nie wiem jak ma to robić nievatowiec mający kasę.

    Odpowiedz