statystyki

Skarbówka walczy z korupcją we własnych szeregach

autor: Agnieszka Pokojska27.12.2017, 07:37; Aktualizacja: 27.12.2017, 09:29
Biuro udaremniło też działania pracowników jednego z poznańskich US.

Biuro udaremniło też działania pracowników jednego z poznańskich US.źródło: ShutterStock

Już kilkaset zgłoszeń (anonimów, skarg, meldunków, interwencji) dotyczących korupcji urzędników Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęło do Biura Inspekcji Wewnętrznej (BIW). Ponad 100 z nich zostało przekazanych do realizacji – poinformowało DGP biuro prasowe KAS.

BIW działa od niespełna ośmiu miesięcy, tj. od 27 kwietnia br., ale już może pochwalić się sukcesami. Przykładowo w grudniu jego funkcjonariusze wspólnie z policjantami ujawnili korupcję w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych. Jego pracownik podejrzewany jest o pomoc w zwrocie nienależnego VAT i unikaniu kontroli celno-skarbowych. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu mogły wynieść ponad milion złotych. Zatrzymano zarówno urzędnika, jak i przedsiębiorcę. Oprócz przedstawienia zarzutów zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł (dla każdego z podejrzanych), zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny. Zabezpieczono też dokumenty i sprzęt elektroniczny oraz – na poczet przyszłych kar – dwa samochody.

Biuro udaremniło też działania pracowników jednego z poznańskich US. Tym razem chodziło o przekazywanie informacji objętych tajemnicą skarbową. Z kolei przy pomocy ABW zatrzymano pięć osób, w tym dwóch funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystko wskazuje na to, że działali oni na niekorzyść budżetu państwa w zorganizowanej grupie.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • asd(2017-12-27 13:31) Zgłoś naruszenie 29

    Przy tak g..nych pensjach w skarbówce, to nawet jest to wyrazem zaradności życiowej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane