statystyki

Skarbówka walczy z korupcją we własnych szeregach

autor: Agnieszka Pokojska27.12.2017, 07:37; Aktualizacja: 27.12.2017, 09:29
Biuro udaremniło też działania pracowników jednego z poznańskich US.

Biuro udaremniło też działania pracowników jednego z poznańskich US.źródło: ShutterStock

Już kilkaset zgłoszeń (anonimów, skarg, meldunków, interwencji) dotyczących korupcji urzędników Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęło do Biura Inspekcji Wewnętrznej (BIW). Ponad 100 z nich zostało przekazanych do realizacji – poinformowało DGP biuro prasowe KAS.

BIW działa od niespełna ośmiu miesięcy, tj. od 27 kwietnia br., ale już może pochwalić się sukcesami. Przykładowo w grudniu jego funkcjonariusze wspólnie z policjantami ujawnili korupcję w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych. Jego pracownik podejrzewany jest o pomoc w zwrocie nienależnego VAT i unikaniu kontroli celno-skarbowych. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu mogły wynieść ponad milion złotych. Zatrzymano zarówno urzędnika, jak i przedsiębiorcę. Oprócz przedstawienia zarzutów zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze: poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł (dla każdego z podejrzanych), zakaz opuszczania kraju oraz dozór policyjny. Zabezpieczono też dokumenty i sprzęt elektroniczny oraz – na poczet przyszłych kar – dwa samochody.

Biuro udaremniło też działania pracowników jednego z poznańskich US. Tym razem chodziło o przekazywanie informacji objętych tajemnicą skarbową. Z kolei przy pomocy ABW zatrzymano pięć osób, w tym dwóch funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Wszystko wskazuje na to, że działali oni na niekorzyść budżetu państwa w zorganizowanej grupie.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • asd(2017-12-27 13:31) Zgłoś naruszenie 29

    Przy tak g..nych pensjach w skarbówce, to nawet jest to wyrazem zaradności życiowej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane