statystyki

Podatnik nie jest w stanie zapłacić zobowiązania? Jeden ruch może zablokować cały majątek

autor: Łukasz Zalewski28.12.2017, 07:19; Aktualizacja: 28.12.2017, 08:05
Jeżeli jest duże prawdopodobieństwo, że podatnik nie będzie w stanie zapłacić zobowiązania, organ ma prawo ustanowić zabezpieczenie.

Jeżeli jest duże prawdopodobieństwo, że podatnik nie będzie w stanie zapłacić zobowiązania, organ ma prawo ustanowić zabezpieczenie.źródło: ShutterStock

Wystarczy, że mąż przekaże żonie jedną nieruchomość, aby urząd mógł zabezpieczyć wszystko, co małżonek posiada – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który handlował złomem metali szlachetnych. Naczelnik urzędu skarbowego wszczął wobec niego kontrolę podatkową za 2012 i 2013 r. i stwierdził, że mężczyzna tylko w 2012 r. zaniżył przychód o 5,2 mln zł. Z zeznań PIT podatnika wynikało, że średni roczny dochód nie przekracza 40 tys. zł.

Miesiąc po wszczęciu przez urząd kontroli mężczyzna darował swojej żonie działkę z domem, a także inną nieruchomość. Tego samego dnia małżonkowie ustanowili też rozdzielność majątkową.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-12-29 08:27) Zgłoś naruszenie 73

    Wniosek. Bycie przedsiębiorcą to jak bycie saperem. Niezależnie jak dobrym jesteś saperem i tak wpadniesz na minę. A jak przepiszesz majątek na żonę i dzieci przed rozpoczęciem działalności... to miną będzie niewierna żona lub wyrodne dziecko. Tak czy siak. Jesteś przedsiębiorcą = giniesz. I nic cię nie ocali. No i tak stworzyliśmy system, któy zabija przedsiębiorczość. Wilczku, wróć!

    Odpowiedz
  • skorpi(2017-12-29 13:50) Zgłoś naruszenie 30

    "W 2012r. przychód zaniżony o 5,2 miliony". Ciekawe jak ktoś kto ma rocznie 40 tys. zł dochodu (!) ma nieruchomość, działkę? Ps. teraz hejtucie. Myślicie, że nikt liczyć nie umie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane