statystyki

Podatnik nie jest w stanie zapłacić zobowiązania? Jeden ruch może zablokować cały majątek

autor: Łukasz Zalewski28.12.2017, 07:19; Aktualizacja: 28.12.2017, 08:05
Jeżeli jest duże prawdopodobieństwo, że podatnik nie będzie w stanie zapłacić zobowiązania, organ ma prawo ustanowić zabezpieczenie.

Jeżeli jest duże prawdopodobieństwo, że podatnik nie będzie w stanie zapłacić zobowiązania, organ ma prawo ustanowić zabezpieczenie.źródło: ShutterStock

Wystarczy, że mąż przekaże żonie jedną nieruchomość, aby urząd mógł zabezpieczyć wszystko, co małżonek posiada – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, który handlował złomem metali szlachetnych. Naczelnik urzędu skarbowego wszczął wobec niego kontrolę podatkową za 2012 i 2013 r. i stwierdził, że mężczyzna tylko w 2012 r. zaniżył przychód o 5,2 mln zł. Z zeznań PIT podatnika wynikało, że średni roczny dochód nie przekracza 40 tys. zł.

Miesiąc po wszczęciu przez urząd kontroli mężczyzna darował swojej żonie działkę z domem, a także inną nieruchomość. Tego samego dnia małżonkowie ustanowili też rozdzielność majątkową.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-12-29 08:27) Zgłoś naruszenie 73

    Wniosek. Bycie przedsiębiorcą to jak bycie saperem. Niezależnie jak dobrym jesteś saperem i tak wpadniesz na minę. A jak przepiszesz majątek na żonę i dzieci przed rozpoczęciem działalności... to miną będzie niewierna żona lub wyrodne dziecko. Tak czy siak. Jesteś przedsiębiorcą = giniesz. I nic cię nie ocali. No i tak stworzyliśmy system, któy zabija przedsiębiorczość. Wilczku, wróć!

    Odpowiedz
  • skorpi(2017-12-29 13:50) Zgłoś naruszenie 30

    "W 2012r. przychód zaniżony o 5,2 miliony". Ciekawe jak ktoś kto ma rocznie 40 tys. zł dochodu (!) ma nieruchomość, działkę? Ps. teraz hejtucie. Myślicie, że nikt liczyć nie umie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane