statystyki

NSA: Opłaty za żłobek nie podlegają VAT

autor: Łukasz Zalewski19.12.2017, 07:24; Aktualizacja: 19.12.2017, 08:40
Samorząd uważał, że we wszystkich tych przypadkach realizuje zadania publiczne, a więc nie działa jako podatnik VAT i nie powinien pobierać podatku od opłat.

Samorząd uważał, że we wszystkich tych przypadkach realizuje zadania publiczne, a więc nie działa jako podatnik VAT i nie powinien pobierać podatku od opłat.źródło: ShutterStock

Miasto nie jest podatnikiem VAT, gdy pobiera opłaty m.in. za pobyt dzieci w żłobkach oraz mieszkańców w domach pomocy społecznej – orzekł NSA.

Chodziło o opłaty pobierane przez Poznań za pobyt i wyżywienie dzieci w gminnych żłobkach oraz w domach pomocy społecznej, w miejskim ośrodku pomocy rodzinie, zespole dziennych domów pomocy i ośrodku dla bezdomnych.

Samorząd uważał, że we wszystkich tych przypadkach realizuje zadania publiczne, a więc nie działa jako podatnik VAT i nie powinien pobierać podatku od opłat. Tłumaczył, że o wysokości opłat za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobku decyduje uchwała rada miasta i pokrywają one jedynie zwrot części kosztów, jakie miasto ponosi w związku ze swoimi zadaniami. A opłaty dotyczące pomocy społecznej mają charakter administracyjnoprawny, są nakładane w drodze decyzji, a ich wysokość, zasady ustalania i ewentualne zwolnienia wynikają z przepisów (m.in. ustawy o pomocy społecznej).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane