statystyki

Zakładowe przedszkole kosztem, ale bez odliczenia VAT

autor: Katarzyna Jędrzejewska, Jakub Pawłowski13.03.2017, 16:00
Przedszkole

Od ponad roku w ustawie o PIT i CIT są przepisy, które jednoznacznie pozwalają na zaliczanie do podatkowych kosztów wydatków na utworzenie, wyposażenie i prowadzenie pracowniczych żłobków, przedszkoli i klubów dziecięcych.źródło: ShutterStock

Rok temu fiskus stworzył zachęty do zakładania pracowniczych żłobków, przedszkoli i klubów dziecięcych. Ale tylko w zakresie podatku dochodowego, a nie podatku od towarów.

Brak prawa do odliczenia VAT od takich wydatków potwierdza niedawny wyrok WSA w Warszawie. Sąd nie negował, że zapewnienie dzieciom opieki w godzinach pracy ich rodziców ma pozytywny wpływ na wizerunek firmy jako pracodawcy i może przekładać się na efektywność pracy. Jednak związek pomiędzy poniesionymi na ten cel wydatkami a czynnościami opodatkowanymi VAT jest zbyt pośredni, aby spółka mogła odzyskać podatek zapłacony przy finansowaniu tego typu inwestycji – uznał sąd.

Taki związek istnieje natomiast na gruncie innego podatku – dochodowego. Co więcej, od ponad roku w ustawie o PIT i CIT są przepisy, które jednoznacznie pozwalają na zaliczanie do podatkowych kosztów wydatków na utworzenie, wyposażenie i prowadzenie pracowniczych żłobków, przedszkoli i klubów dziecięcych. Ustawodawca nie ma w tym zakresie problemu z powiązaniem poniesionych przez pracodawcę kosztów ze źródłem przychodów, czyli z działalnością gospodarczą (patrz ramka).

...ale nie w VAT

Sprawa rozpatrywana przez warszawski WSA dotyczyła spółki, która produkowała i sprzedawała meble. Zatrudniała wielu pracowników w młodym wieku. Dla części z nich pogodzenie pracy i obowiązków rodzicielskich było dużym wyzwaniem. Zgłosili więc pracodawcy, że byłoby dla nich dużym udogodnieniem, gdyby mogli powierzyć komuś opiekę nad swoimi dziećmi.

Spółka postanowiła wybudować przedszkole wraz ze żłobkiem. Uznała, że może tylko na tym zyskać. Po pierwsze, zapewni pracownikom większą dyspozycyjność, co przełoży się na ich efektywność. Po drugie, pozytywnie wpłynie na wizerunek jej samej i to zarówno w oczach obecnych, jak i przyszłych pracowników.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane