statystyki

Rekompensata to nie koszt pracodawcy

autor: Patrycja Dudek14.12.2017, 19:00
pieniądze, kasa, banknot

Spór z fiskusem toczył się o to, czy wspólnik spółki może odliczyć wypłacone odszkodowanie od przychodu, proporcjonalnie do swojego udziału w zysku spółki.źródło: ShutterStock

Firma nie pomniejszy przychodu o odszkodowanie, które wypłaciła byłemu pracownikowi na podstawie ugody sądowej – orzekł NSA.

To nie pierwszy taki wyrok. Podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny m.in. 4 grudnia 2014 r. (sygn. akt II FSK 2704/12).

Wcześniej jednak zdarzały się też wyroki przeciwne, z których wynikało, że taka rekompensata jest kosztem uzyskania przychodu (np. z 10 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1122/12 i z 17 listopada 2011 r., sygn. akt II FSK 882/10).

Tym razem chodziło o spółkę jawną, która z przyczyn dyscyplinarnych rozwiązała umowę z pracownikiem (w trybie art. 52 par.1 pkt 1 kodeksu pracy). Jako powód podała ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych i nadużycie zaufania pracodawcy.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane